Sanepid muzqaymoq xavfsizligini tasdiqladi
O‘zbekiston Respublikasi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan, hayot va sog‘liq uchun xavf tug‘diruvchi muzqaymoq sotuvga chiqqani haqidagi xabarlarni rasmiy ravishda rad etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Qo‘mita matbuot xizmati mazkur ma’lumotlarni mutlaqo asossiz deb baholadi. So‘nggi yillarda respublikamiz hududida ishlab chiqarilgan muzqaymoqdan zaharlanish yoki sog‘liqqa jiddiy zarar yetkazilishi holatlari qayd etilmaganligi ta’kidlandi.
Sanepidqo‘m vakillari barcha turdagi muzqaymoqlar rasmiy savdo do‘konlariga kelishidan avval sifat nazorati tizimining bir necha bosqichidan o‘tishini ma’lum qildilar. Mahsulotlar majburiy laboratoriya tekshiruvlaridan o‘tkazilib, xavfsizlik me’yorlariga mosligi tasdiqlanadi.
Shuningdek, O‘zbekistonda oziq-ovqat mahsulotlarini sifat nazorati xalqaro standartlarga muvofiq tashkil etilgan. Qo‘mita fuqarolarga anonim xabarlar va ijtimoiy tarmoqlardagi mish-mishlarga ishonmaslikni, faqat rasmiy va ishonchli manbalarga tayanishni tavsiya qiladi.
Muzqaymoqni faqat sertifikatlangan, doimiy faoliyat yurituvchi savdo nuqtalaridan xarid qilish lozimligi qayd etildi. Shu bilan birga, sanitariya qoidalarini buzgan holda sertifikatsiz muzqaymoq savdosi masalasi vaqti-vaqti bilan yuzaga kelishi ma’lum qilindi.
Avvalroq, “Andijon muzqaymog‘i” nomi ostida ko‘cha savdogarlaridan olingan namunalar tahlilida sog‘liq uchun xavfli bakteriyalar, xususan, oltin stafilokokk aniqlangani haqida xabar berilgan edi. Joriy yil aprel oyida poytaxtdagi Sanepidqo‘m mutaxassislari yana Toshkent ko‘chalarida sotilgan “Andijon muzqaymog‘i” namunalarida stafilokokk bakteriyalarini topdilar.
Ushbu mahsulot belgilarsiz, tarkibi, ishlab chiqarilgan sanasi va saqlash muddati ko‘rsatilmagan, shuningdek, saqlash haroratiga rioya qilinmagan holda sotilgan. Bundan tashqari, joriy yil iyul oyida huquq-tartibot organlari va sanitariya xizmatchilari hamkorligida Toshkentning Shayxontohur tumanida xususiy uyda noqonuniy muzqaymoq ombori aniqlanib, 220 kilogramm mahsulot yomon sharoitda, chirigan va hasharotlar bilan ifloslangan idishlarda saqlanganligi sababli olib qo‘yilib, yo‘q qilingan.
O‘tgan yillarda ham shunday xavfli mahsulotlarning katta partiyalari musodara qilingan. Muzqaymoq – tez buziluvchi sut mahsuloti sifatida, saqlash harorati buzilganda bakteriyalar ko‘payishi uchun qulay muhitdir.
Muzlagan mahsulotni qayta muzlatish ta’mi va tuzilishini yomonlashtirib, mikroblar sonini ko‘paytiradi va natijada oziq-ovqat zaharlanishiga olib kelishi mumkin. Shuning uchun mahsulotni xarid qilish va saqlashda sanitariya qoidalariga qat’iy rioya qilish zarur.

Санэпид подтвердил безопасность мороженого
Комитет санитарно-эпидемиологической безопасности и общественного здоровья Республики Узбекистан официально опроверг сообщения в социальных сетях о продаже мороженого, представляющего опасность для жизни и здоровья. Об этом сообщил Upl.uz.
Пресс-служба комитета оценила эти сведения как абсолютно необоснованные. Отмечено, что в последние годы на территории нашей республики не зафиксировано случаев отравления или серьезного вреда здоровью от мороженого, произведенного в стране.
Представители Санэпидкома сообщили, что все виды мороженого проходят несколько этапов системы контроля качества перед поступлением в официальные торговые точки. Продукция обязательно проходит лабораторные проверки, подтверждающие соответствие нормам безопасности.
Кроме того, в Узбекистане контроль качества пищевых продуктов организован в соответствии с международными стандартами. Комитет рекомендует гражданам не доверять анонимным сообщениям и слухам в социальных сетях, а опираться только на официальные и надежные источники.
Отмечено, что мороженое следует приобретать только в сертифицированных, постоянно действующих торговых точках. Вместе с тем, периодически возникают случаи продажи мороженого без сертификатов с нарушением санитарных норм.
Ранее сообщалось, что в образцах, взятых у уличных торговцев под названием «Андижанское мороженое», были обнаружены опасные для здоровья бактерии, в частности золотистый стафилококк. В апреле текущего года специалисты Санэпидкома столицы вновь выявили стафилококковые бактерии в образцах «Андижанского мороженого», продаваемого на улицах Ташкента.
Данный продукт продавался без маркировки, без указания состава, даты производства и срока хранения, а также с нарушением температурного режима хранения. Кроме того, в июле текущего года в сотрудничестве правоохранительных органов и санитарных служб в частном доме в Шайхантахурском районе Ташкента был обнаружен незаконный склад мороженого, где 220 килограммов продукции хранились в плохих условиях, в испорченных и загрязненных насекомыми емкостях, после чего продукция была изъята и уничтожена.
В прошлые годы также были изъяты крупные партии такой опасной продукции. Мороженое, как быстро портящийся молочный продукт, при нарушении температурного режима хранения является благоприятной средой для размножения бактерий.
Повторная заморозка замороженного продукта ухудшает его вкус и структуру, увеличивает количество микробов и в итоге может привести к пищевому отравлению. Поэтому при покупке и хранении продукции необходимо строго соблюдать санитарные нормы.