Nafaqaxo‘rning pensiyasidan noqonuniy pul yechildi
83 yoshli nafaqaxo‘r va uzoq yillar pedagogik faoliyat yuritgan ayol o‘z pensiyasidan noqonuniy ravishda pul yechib olingani haqidagi voqeasini bo‘lishdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu holat jamoatchilik e’tiborini tortdi va qariyalar duch kelayotgan jiddiy muammoni yuzaga chiqardi. Bu haqda «Potrebitel.Uz» iste’molchilar jamiyatidagi murojaat e’lon qilindi.
Ayol 40 yil davomida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida nemis filologiyasi o‘qituvchisi sifatida ishlagan. 12 iyul kuni u pensiyasini olish uchun uy-joy va kommunal xizmatlar jamiyatiga bordi.
U va’da qilingan qo‘shimcha to‘lovni kutgan, ammo kutilganidan ancha kam pul olgan. Keyinchalik aniqlanishicha, uning pensiyasidan noto‘g‘ri hisoblangan qarz summasi yechib olingan.
Ayolning so‘zlariga ko‘ra, avvalgi pensiyasi 2 million 158 ming so‘m bo‘lgan bo‘lsa, unga 1 million 268 ming 700 so‘m to‘lab berilgan. U har doim kommunal xizmatlar uchun o‘z vaqtida to‘lov qilgan bo‘lib, bu holat uni hayratda qoldirgan.
Muhalliy kengash va boshqa tashkilotlarga murojaat qilgan, ammo yordam ololmagan. Uning ta’kidlashicha, bu kabi holatlar uning yashaydigan Cholpon mahallasida ko‘p uchraydi.
Ko‘plab pensionerlar noto‘g‘ri qarzlar hisoblanib, keyin pensiyasidan yechib olingan. Shunga qaramay, ayol taslim bo‘lmay, korrupsiyaga qarshi agentlikka murojaat qilgan.
Agentlik aralashuvi natijasida uy-joy va kommunal xizmatlar jamiyati unga murojaat qilib, noqonuniy yechib olingan summani qaytarishga va’da bergan. Ayol shuningdek, advokatlar va mutaxassislardan maslahat so‘rab murojaat qilgan, chunki jamiyatning og‘zaki va’dalari unga ishonch bermaydi, 83 yoshda sud jarayonlari jismoniy va ruhiy jihatdan qiyin ekanligini ta’kidlagan.

С незаконного снятия денег с пенсии пенсионера
83-летняя пенсионерка и женщина, много лет проработавшая педагогом, поделилась историей о незаконном снятии денег с её пенсии. Об этом сообщил Upl.uz.
Этот случай привлёк внимание общественности и выявил серьёзную проблему, с которой сталкиваются пожилые люди. Об этом было опубликовано обращение в обществе потребителей «Potrebitel.Uz».
Женщина работала преподавателем немецкой филологии в Государственном университете мировых языков Узбекистана в течение 40 лет. 12 июля она пришла в жилищно-коммунальное хозяйство, чтобы получить пенсию.
Она ожидала обещанной дополнительной выплаты, но получила значительно меньшую сумму. Позже выяснилось, что с её пенсии была неправильно удержана сумма долга.
По словам женщины, её прежняя пенсия составляла 2 миллиона 158 тысяч сумов, а выплатили ей 1 миллион 268 тысяч 700 сумов. Она всегда своевременно оплачивала коммунальные услуги, и эта ситуация её удивила.
Она обращалась в местный совет и другие организации, но не получила помощи. По её словам, подобные случаи часто происходят в районе Чолпон, где она живёт.
Многие пенсионеры сталкиваются с неправильным начислением долгов, которые затем удерживаются из их пенсий. Несмотря на это, женщина не сдалась и обратилась в антикоррупционное агентство.
В результате вмешательства агентства жилищно-коммунальное хозяйство связалось с ней и пообещало вернуть незаконно удержанную сумму. Женщина также обратилась за консультацией к адвокатам и специалистам, так как устные обещания общества не внушают ей доверия, а в 83 года судебные процессы физически и морально тяжёлы, что она и подчеркнула.