O‘zbekiston sog‘liqni saqlash tizimida professional va oliy tibbiy ta’lim sifatini tubdan yaxshilashga qaratilgan katta o‘zgarishlar rejalashtirilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Asosiy yangilik sifatida Toshkent davlat tibbiyot universiteti negizida Professional tibbiyot akademiyasi tashkil etiladi. Bu yangi akademiya hozirgi hamshiralik akademiyasining o‘rnini egallaydi.
Ushbu takliflar soha rivojlanishi va aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmat sifatini oshirish bo‘yicha taqdimotda Prezident Shavkat Mirziyoyevga taqdim etildi. Yangi tuzilma o‘rta tibbiyot xodimlarini tayyorlashni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishni maqsad qilgan.
Eng muhim yangiliklardan biri xalqaro standartlarni o‘quv jarayoniga joriy etishdir. Xalqaro hamkorlar bilan birga qo‘shma ta’lim dasturlari ishlab chiqilishi va amalga oshirilishi rejalashtirilmoqda.
Shuningdek, hamshiralarning malakasini baholash uchun dunyoda keng qo‘llaniladigan NCLEX imtihoni asosida xalqaro sertifikatsiya joriy etiladi. Bundan tashqari, oliy ta’lim muassasalariga «hamshiralik ishi bo‘yicha oliy ta’lim» mutaxassisligiga qabul kvotalari bosqichma-bosqich oshiriladi.
Bu qadam kasbning obro‘sini oshirish va bemorlar bilan bevosita ishlaydigan mutaxassislarning malakasini yaxshilashga qaratilgan. O‘zgarishlar faqat hamshiralik sohasini qamrab olmaydi.
Barcha o‘quv dasturlari xalqaro tashkilotlarning talablariga muvofiq akkreditatsiyadan o‘tkaziladi. Yangi integratsiyalashgan ta’lim modeli joriy etiladi, oilaviy shifokorlar uchun esa amaliy tayyorgarlikni chuqurlashtirish maqsadida majburiy bir yillik internatura yo‘lga qo‘yiladi.
Talabalarning bilimlarini baholash tizimi ham qayta ko‘rib chiqiladi. Ikki bosqichli nazorat mexanizmi joriy etilib, kelajak tibbiyot mutaxassislarining kompetensiyalarini yanada adolatli va to‘liq baholash ta’minlanadi.
Shuningdek, amaliyotga katta e’tibor qaratiladi. Talabalar bemor yotgan joyda ko‘proq vaqt o‘tkazib, klinik sharoitda o‘z ko‘nikmalarini mustahkamlashlari nazarda tutilgan.
Kadr siyosatini takomillashtirish va sohada shaffoflikni ta’minlash maqsadida tibbiyot xodimlarini yagona ro‘yxatga olish tizimi bosqichma-bosqich joriy etiladi. Ushbu reyestr inson resurslarini samarali boshqarish, mutaxassislarning professional rivojlanishini kuzatish va uzoq muddatli kadr ehtiyojlarini rejalashtirish imkonini beradi.
NCLEX (National Council Licensure Examination) imtihoni O‘zbekistonda joriy etilishi rejalashtirilgan bo‘lib, u AQSh, Kanada va Avstraliyada hamshiralarning litsenziyalashida majburiy hisoblanadi. Ushbu imtihondan muvaffaqiyatli o‘tish nomzodning bemorlarga xavfsiz va samarali parvarish ko‘rsatish uchun zarur bilim va ko‘nikmalarga ega ekanligini tasdiqlaydi.

В медицинском образовании вводятся международные стандарты
В системе здравоохранения Узбекистана планируются крупные изменения, направленные на коренное улучшение качества профессионального и высшего медицинского образования. Об этом сообщает Upl.uz.
В качестве основного нововведения будет создана Профессиональная медицинская академия на базе Ташкентского государственного медицинского университета. Эта новая академия заменит нынешнюю академию сестринского дела.
Данные предложения были представлены Президенту Шавкату Мирзиёеву на презентации, посвящённой развитию отрасли и повышению качества медицинских услуг для населения. Новая структура нацелена на качественный переход к подготовке средних медицинских работников.
Одним из важнейших новшеств является внедрение международных стандартов в учебный процесс. Планируется разработка и реализация совместных образовательных программ с международными партнёрами.
Кроме того, для оценки квалификации медсестёр будет введена международная сертификация на основе широко применяемого в мире экзамена NCLEX. Также постепенно увеличатся квоты на приём в высшие учебные заведения по специальности «высшее образование по сестринскому делу».
Этот шаг направлен на повышение престижа профессии и улучшение квалификации специалистов, непосредственно работающих с пациентами. Изменения коснутся не только сферы сестринского дела.
Все учебные программы будут проходить аккредитацию в соответствии с требованиями международных организаций. Вводится новая интегрированная модель обучения, а для семейных врачей будет введена обязательная годичная интернатура с целью углубления практической подготовки.
Система оценки знаний студентов также будет пересмотрена. Внедряется двухэтапный механизм контроля, который обеспечит более справедливую и полную оценку компетенций будущих медицинских специалистов.
Особое внимание будет уделено практике. Студенты будут проводить больше времени в местах пребывания пациентов, чтобы укреплять свои навыки в клинических условиях.
Для совершенствования кадровой политики и обеспечения прозрачности в отрасли постепенно вводится единая система учёта медицинских работников. Этот реестр позволит эффективно управлять человеческими ресурсами, отслеживать профессиональное развитие специалистов и планировать долгосрочные кадровые потребности.
Экзамен NCLEX (National Council Licensure Examination) планируется внедрить в Узбекистане; он является обязательным для лицензирования медсестёр в США, Канаде и Австралии. Успешная сдача этого экзамена подтверждает, что кандидат обладает необходимыми знаниями и навыками для безопасного и эффективного ухода за пациентами.