21 avgust kuni Toshkent ustida bir necha soat davomida aylanib yurgan yengil motorli samolyot ijtimoiy tarmoqlarda fuqarolar orasida xavotir uyg‘otdi. Ko‘plab foydalanuvchilar zich aholili shahar ustida sababsiz parvozlar amalga oshirilayotgani haqida o‘z fikrlarini bildirishdi.
Biroq, “Uzaeronavigatsiya” markazi ushbu samolyot zamonaviy mobil laboratoriya ekanini ta’kidladi. U samolyot poytaxt aeroporti ustidagi navigatsiya va qo‘nish tizimlarini rejalashtirilgan holda tekshirish uchun parvoz qilmoqda.
Tekshiruv jarayonida samolyot aeroport yaqinida turli manevrlarni bajaradi va tegishli tizimlar bilan ma’lumot almashadi. Shuningdek, markaz xabar berishicha, bunday tizimlarni tekshirish ishlari yiliga ikki marta o‘tkaziladi.
Bu ishlar havo harakati xavfsizligini ta’minlash va aeroport tizimlarining to‘liq ishlashini nazorat qilish maqsadida amalga oshiriladi. Shu sababli, fuqarolarning xavotirga o‘rin yo‘qligi va bunday parvozlar muntazam ravishda rejalashtirilganligini ta’kidlash zarur.

Над Ташкентом самолет проверил навигационную систему
Государственное унитарное предприятие «Узаэронавигация» сегодня сообщило причину полета легкого моторного самолета над городом Ташкент. Об этом сообщает Upl.uz.
21 августа легкий моторный самолет, который несколько часов кружил над Ташкентом, вызвал беспокойство среди граждан в социальных сетях. Многие пользователи выразили свои мнения о том, что над густонаселенным городом совершаются необоснованные полеты.
Однако центр «Узаэронавигация» подчеркнул, что этот самолет является современной мобильной лабораторией. Он выполняет полет для плановой проверки навигационных и посадочных систем над столичным аэропортом.
В процессе проверки самолет выполняет различные маневры вблизи аэропорта и обменивается данными с соответствующими системами. Также, по сообщению центра, такие проверки систем проводятся два раза в год.
Эти работы выполняются с целью обеспечения безопасности воздушного движения и контроля за полноценной работой систем аэропорта. Поэтому необходимо подчеркнуть, что у граждан нет оснований для беспокойства, и такие полеты регулярно планируются.