Namanganda internet firibgarlari ushlandi, 20 mln so‘m o‘g‘irlandi
Namangan viloyati ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, internet firibgarligi bilan shug‘ullangan shaxslar aniqlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlarga ikki nafar jabrlanuvchi murojaat qilgan. Ularning bank plastik kartalaridan 2-iyul kuni pul mablag‘lari o‘g‘irlangan.
Uychi tumanining Kumtepa mahallasida yashovchi fuqarodan 13 million 850 ming so‘m, Namangan shahrining Kadamjo mahallasida yashovchi shaxsdan esa 6 million 556 ming 550 so‘m mablag‘ olib qo‘yilgan. O‘tkazilgan tergov-surishtiruv ishlari davomida jabrlanuvchilar tashkil etilgan jinoyatchilik guruhining internet firibgarlari qurboni bo‘lgani aniqlangan.
Jinoyatchilar qatorida Toshkent shahrining Shayhantahur tumani Beshyog‘och mahallasida yashovchi 2003-yilda tug‘ilgan shaxs, uning qo‘shnisi 2005-yilda tug‘ilgan shaxs hamda Yunusobod tumani Firdavsiy mahallasida yashovchi 2001-yilda tug‘ilgan shaxs borligi ma’lum bo‘ldi. Ular firibgarlik yo‘li bilan jabrlanuvchilarning bank plastik kartalariga kirib, pul mablag‘larini o‘zlashtirishgan.
Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi, 3-qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Jinoyatchilarga sakkiz yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.

В Намангане задержаны интернет-мошенники, украдено 20 млн сум
По сообщению пресс-службы управления внутренних дел Наманганской области, выявлены лица, занимавшиеся интернет-мошенничеством. Об этом сообщил Upl.uz.
В правоохранительные органы обратились два потерпевших. С их банковских пластиковых карт 2 июля были украдены денежные средства.
От гражданина, проживающего в махалле Кумтепа Уйчинского района, было похищено 13 миллионов 850 тысяч сум, а у лица, проживающего в махалле Кадамджо города Наманган, — 6 миллионов 556 тысяч 550 сум. В ходе проведенного расследования установлено, что потерпевшие стали жертвами интернет-мошенников, входящих в организованную преступную группу.
Среди преступников выявлены лица, проживающие в махалле Бешёгоч Шайхантахурского района города Ташкента, рожденные в 2003 и 2005 годах, а также лицо, проживающее в махалле Фирдавсий Юнусабадского района, рожденное в 2001 году. Они, используя мошеннические методы, получили доступ к банковским пластиковым картам потерпевших и присвоили денежные средства.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 168, части 3 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Преступникам грозит наказание в виде лишения свободы на срок до восьми лет.