DXX firibgarlikda gumonlanuvchilarni qo‘lga oldi
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan firibgarlar ushlandi, deb xabar beradi matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
DXX va Bosh prokuratura departamenti xodimlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan maxsus tezkor tadbirda qurilish ob’ektlarini loyihalash bilan shug‘ullanuvchi mas’uliyati cheklangan jamiyatning ofis menejeri hamda 1990 yilda tug‘ilgan rieltor ushlangan. Ular oldindan 200 ming AQSh dollari miqdorida avans olgan.
Ma’lum bo‘lishicha, firibgarlar Mirzo Ulug‘bek tumanida joylashgan 50 sotix yer maydonini fuqaroga to‘rt million dollarga sotishni va’da qilgan. Shuningdek, 100 ming dollar evaziga kottej qurilishi uchun zarur hujjatlarni olish va yana 100 ming dollarni yer maydonini xaridor nomiga rasmiylashtirish uchun o‘zining yuqori lavozimli tanishlari orqali tashkil etishni va’da qilgan.
Biroq mazkur yer maydoni firibgarlarga tegishli emasligi aniqlangan. Ushbu holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining firibgarlik va pora berish moddalari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Ularga nisbatan o‘n yilgacha qamoq jazosi qo‘llanilishi mumkin. Hozirda ushlangan shaxslarning boshqa sheriklari aniqlanmoqda.

Служба государственной безопасности задержала подозреваемых в мошенничестве
Сотрудники Государственной службы безопасности задержали мошенников, сообщает пресс-служба. Об этом сообщил Upl.uz.
В ходе специального оперативного мероприятия, проведённого совместно с сотрудниками Департамента Генеральной прокуратуры, были задержаны офис-менеджер общества с ограниченной ответственностью, занимающегося проектированием строительных объектов, а также риелтор, родившийся в 1990 году. Они получили аванс в размере 200 тысяч долларов США.
Как стало известно, мошенники обещали продать гражданину участок земли площадью 50 соток, расположенный в Мирзо-Улугбекском районе, за четыре миллиона долларов. Также за 100 тысяч долларов они обещали получить необходимые документы для строительства коттеджа и за ещё 100 тысяч долларов оформить участок земли на имя покупателя через своих высокопоставленных знакомых.
Однако выяснилось, что данный участок земли не принадлежит мошенникам. По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан о мошенничестве и даче взятки.
Им грозит наказание в виде лишения свободы на срок до десяти лет. В настоящее время устанавливаются другие сообщники задержанных.