Toshkentda to‘rt yoshli bola vafot etdi, tergov boshlandi
Toshkent shahrida to‘rt yoshli bolaning o‘limi holati bo‘yicha tergov ishlari olib borilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bola 16 avgust kuni shahar klinik yuqumli kasalliklar shifoxonasi raqam 4da vafot etgan. Vafot etgan bolaning otasi omma oldida o‘g‘li shifokorlarning beparvoligi oqibatida halok bo‘lganini aytdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tibbiyot xodimlari kasallikni noto‘g‘ri tashxislagan va kerakli yordamni ko‘rsatmagan. Toshkent shahar sog‘liqni saqlash boshqarmasi ushbu holat yuzasidan batafsil ma’lumot berdi.
Ularning ma’lumotlariga ko‘ra, 15 avgust kuni soat 08:30 da ota-onasi bola qusish, yuqori isitma, diareya, zaiflik va qorin og‘rig‘i bilan shifoxonaga olib kelishgan. Ma’lum bo‘lishicha, oiladagi boshqa uch nafar bolaning ham shunday alomatlari paydo bo‘lgan va bularning barchasi tarvuz iste’mol qilgandan keyin yuzaga kelgan.
Uchala bola shifoxonaga yotqizilgan. Shifokorlar bolaning dastlabki tashxisini og‘ir ichak infektsiyasi, gastroenterokolit shaklida, toksikoz-ekzikozi 1-2 darajali asoratlari bilan deb belgilashgan.
Bemorga darhol qon tahlillari olinib, suvsizlanishga qarshi zarur davolash boshlangan. Davolanishga qaramay, bolaning holati barqaror bo‘lmagan.
Birinchi kun ichida isitma pasaygan, ammo qusish va ko‘ngil aynishi davom etgan. Suyuq moddalar va qusishni to‘xtatuvchi preparatlar tomir ichiga kiritilgan.
15 avgustdan 16 avgustga o‘tar kechasi bolaning holati keskin yomonlashib, uni shoshilinch reanimatsiyaga ko‘chirishgan. Shifokorlar 40 daqiqa davomida hayotini saqlab qolish uchun nafas yo‘llarini tozalashdan tortib yurakni bevosita massaj qilishgacha bo‘lgan reanimatsiya choralarini ko‘rishgan.
Afsuski, barcha harakatlar natija bermagan va soat 02:30 da bolaning vafoti qayd etilgan. Yakuniy tashxis ichak infektsiyasidan tashqari aspiratsion sindromni ham o‘z ichiga olgan.
O‘lim sababi aniqlandi, deb hisoblash uchun bolaning jasadi sud-tibbiy ekspertizaga yuborilgan. Hozirda hodisa yuzasidan barcha holatlar atroflicha tekshirilmoqda.

В Ташкенте умер четырехлетний ребенок, начато расследование
В Ташкенте проводится расследование по факту смерти четырехлетнего ребенка. Об этом сообщает Upl.uz.
Ребенок скончался 16 августа в городской клинической инфекционной больнице №4. Отец умершего ребенка заявил публично, что его сын погиб из-за халатности врачей.
По его словам, медицинский персонал неправильно поставил диагноз и не оказал необходимую помощь. Управление здравоохранения города Ташкента предоставило подробную информацию по данному случаю.
Согласно их данным, 15 августа в 08:30 родители привезли ребенка в больницу с рвотой, высокой температурой, диареей, слабостью и болями в животе. Также стало известно, что у еще трех детей в семье появились такие же симптомы, и все они возникли после употребления арбуза.
Все трое детей были госпитализированы. Врачи поставили первоначальный диагноз — тяжелая кишечная инфекция в форме гастроэнтероколита с осложнениями токсикоза-экзикоза 1-2 степени.
Пациенту сразу же были взяты анализы крови и начато необходимое лечение от обезвоживания. Несмотря на лечение, состояние ребенка оставалось нестабильным.
В первый день температура снизилась, но рвота и тошнота продолжались. Внутривенно вводились жидкость и препараты, останавливающие рвоту.
С ночи с 15 на 16 августа состояние ребенка резко ухудшилось, его перевели в реанимацию. Врачи в течение 40 минут проводили реанимационные мероприятия — от очистки дыхательных путей до непосредственного массажа сердца, чтобы сохранить жизнь.
К сожалению, все усилия оказались безрезультатными, и в 02:30 был зафиксирован факт смерти ребенка. Итоговый диагноз включал помимо кишечной инфекции также аспирационный синдром.
Для установления точной причины смерти тело ребенка направлено на судебно-медицинскую экспертизу. В настоящее время все обстоятельства происшествия тщательно проверяются.