Rossiyada migrantlar uchun ayollar haqidagi imtihon taklifi
So‘nggi vaqtlarda Rossiyada chet ellik fuqarolarni mamlakatdan chiqarish holatlari deyarli ikki barobar oshganligi sababli, qonunchilar migrantlar uchun majburiy imtihon mazmunini qayta ko‘rib chiqish tashabbusini ilgari surdilar. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Parlamentdagi “Yangi odamlar” fraksiyasi deputatlari Ilm-fan va oliy ta’lim vazirligiga rasmiy murojaat yo‘llab, test tarkibiga Rossiya jamiyatida ayollar bilan munosabat qoidalarini kiritishni taklif qildilar. Ushbu chora mualliflarning fikricha, xavotirli statistikaga javob bo‘lib xizmat qiladi.
2024 yilda ma’muriy chiqarish, deportatsiya va qayta qabul qilish kabi choralarga oid 190 ming qaror qabul qilingan. Bu ko‘rsatkich 2023 yilga nisbatan 93,8 mingga ko‘pdir.
Deputatlar ta’kidlashicha, chiqarish asoslari orasida ko‘proq jamoat tartibini buzish bilan bog‘liq huquqbuzarliklar uchramoqda. Xususan, ayollarga nisbatan hurmatsizlik, bezovta qilish va zo‘rlash holatlari ko‘paymoqda.
Qonunchilar deportatsiya mexanizmlari kuchaytirilganiga qaramay, oldini olish choralarini joriy etish zarurligini ta’kidlaydilar. Maqsad – mamlakatga kelayotgan chet elliklarga madaniy va huquqiy normalar haqida asosiy tushunchalarni shakllantirishdir.
Taklif qilinayotgan o‘zgartirishga ko‘ra, mavjud kompleks imtihonga rus tili, Rossiya tarixi va qonunchilik asoslari bilan bir qatorda, ayollar bilan munosabat qoidalarini ham kiritish rejalashtirilmoqda. Yangi majburiy bo‘limda chet ellik fuqarolarga ayollarga nisbatan har qanday bezovtalik va zo‘ravonlikning huquqiy oqibatlari haqida aniq ma’lumot berilishi lozim.
Hujjatda qayd etilishicha, bunday harakatlar nafaqat ma’muriy, balki jinoiy javobgarlikka olib kelishi haqida to‘liq tushuntirish berilishi kerak. Ushbu tashabbus amalga oshirilsa, nizoli vaziyatlar soni kamayadi, ayollarning jamoat joylaridagi xavfsizligi oshadi va natijada jamiyatda davlat migratsiya siyosatiga bo‘lgan ishonch mustahkamlanadi.
Ba’zi davlatlarda, masalan, Kanadada va Avstraliyada, immigratsiya qiluvchilar uchun maxsus madaniy orientatsiya dasturlari mavjud bo‘lib, ular nafaqat til va qonunlarni, balki ijtimoiy normalar, odob-axloq va gender tengligi masalalarini ham o‘z ichiga oladi. Bu esa yangi kelganlarga jamiyatga tez va muvaffaqiyatli moslashishga yordam beradi.

Предложение экзамена для женщин-мигрантов в России
В последнее время случаи выдворения иностранных граждан из России почти удвоились, поэтому законодатели выступили с инициативой пересмотреть содержание обязательного экзамена для мигрантов. Об этом сообщает Upl.uz.
Депутаты фракции «Новые люди» в парламенте направили официальное обращение в Министерство науки и высшего образования с предложением включить в тест правила общения с женщинами в российском обществе. По мнению авторов этой меры, она станет ответом на тревожную статистику.
В 2024 году было принято 190 тысяч решений по административному выдворению, депортации и повторному приему. Этот показатель на 93,8 тысячи больше, чем в 2023 году.
Депутаты отмечают, что среди оснований для выдворения чаще всего встречаются правонарушения, связанные с нарушением общественного порядка. В частности, увеличивается число случаев неуважительного отношения, домогательств и насилия в отношении женщин.
Законодатели подчеркивают необходимость введения превентивных мер, несмотря на усиление механизмов депортации. Цель — сформировать у приезжающих иностранцев базовые представления о культурных и правовых нормах.
Согласно предлагаемым изменениям, в существующий комплексный экзамен планируется включить наряду с русским языком, историей России и основами законодательства также правила общения с женщинами. В новом обязательном разделе иностранным гражданам должны быть предоставлены четкие сведения о правовых последствиях любых домогательств и насилия в отношении женщин.
В документе отмечается, что такие действия влекут за собой не только административную, но и уголовную ответственность. Если эта инициатива будет реализована, количество конфликтных ситуаций уменьшится, безопасность женщин в общественных местах повысится, а в итоге укрепится доверие общества к государственной миграционной политике.
В некоторых странах, например, в Канаде и Австралии, существуют специальные программы культурной ориентации для иммигрантов, которые включают не только язык и законы, но и социальные нормы, этику и вопросы гендерного равенства. Это помогает новоприбывшим быстро и успешно адаптироваться в обществе.