O‘zbekistonda sentyabrdan qonunlarda muhim o‘zgarishlar boshlanadi
O‘zbekistonda kuz faslining boshlanishi bilan bir qancha qonunchilik o‘zgartirishlari kuchga kiradi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu o‘zgarishlar tadbirkorlikdan tortib ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashgacha bo‘lgan muhim sohalarni qamrab oladi. Maqsad iqtisodiy munosabatlarni liberallashtirish, biznesga bo‘lgan ma’muriy yukni kamaytirish hamda ijtimoiy yordamning aniq va samarali yetib borishini ta’minlashdir.
Mehnat munosabatlari va nazorat sohasida sezilarli yangiliklar joriy etiladi. 1 sentyabrdan boshlab ish beruvchilarga nisbatan bir qator talablar bekor qilinadi.
Xususan, bandlik markazlari tomonidan ishga taklif qilingan fuqarolarni ishga olmaslik uchun ma’muriy javobgarlik olib tashlanadi. Shuningdek, korxonalar vakant ish o‘rinlari bo‘yicha hisobot topshirish majburiyatidan ozod etiladi.
Shu bilan birga, davlat mehnat inspektorlari vakolatlari kengaytiriladi. Endi ular oldindan xabar bermasdan xo‘jalik sub’ektlarining faoliyatini tekshirish huquqiga ega bo‘lib, mehnat qonunchiligining bajarilishini yanada qat’iy nazorat qiladi.
Biznes uchun yangi rag‘batlantirish tizimi joriy etiladi. “Yashil tadbirkor” maqomi ekologik standartlarga javob beradigan kompaniyalarga beriladi.
Ushbu maqom egalariga “Shaffof qurilish” elektron platformasida ustuvorlik beriladi, vaqtincha ekologik inspeksiyalardan ozod qilinadi va xalqaro bozorga chiqishda qo‘llab-quvvatlanadi. Kichik va o‘rta biznesning ixtiyoriy tugatilishi qoidalarida ham muhim o‘zgarishlar bo‘ladi.
So‘nggi uch yil ichida daromadi 10 milliard so‘mdan kam, byudjet oldidagi qarzi yo‘q, muntazam hisobot bergan va “Risk-tahlil” tizimida past xavf darajasiga ega korxonalar soliq tekshiruvidan o‘tkazilmaydi. Zargarlik sohasida ham sezilarli yengilliklar joriy etiladi.
2028 yil 1 sentyabrgacha zargarlik buyumlarini boj to‘lovi 2 foiz darajasida belgilanadi. Import qilingan buyumlarni markalash badali mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun belgilangan tariflarga tenglashtiriladi.
Shuningdek, yakka tartibdagi tadbirkorlarga zargarlik mahsulotlarini chakana savdoda sotish huquqi beriladi. Nogironlikni belgilash tizimida jiddiy islohotlar amalga oshiriladi.
Endilikda qarorlar faqat tibbiy xulosalarga asoslanmasdan, insonning funksional holatini elektron tarzda kompleks baholash natijalariga ko‘ra qabul qilinadi. Yolg‘iz ona-onalar uchun moddiy yordam olish tartibi soddalashtiriladi.
Arizalar “Yagona milliy ijtimoiy himoya tizimi”, EPIgu portali yoki “Inson” markazlari orqali taqdim etilishi mumkin bo‘ladi. Ta’lim sohasida ham ijobiy o‘zgarishlar kutilmoqda.
Ijtimoiy himoyaga muhtoj bolalar uchun maktablarda kechki guruhlarda 15 foizlik kvota ajratiladi va ular ota-ona badalidan to‘liq ozod qilinadi. Shuningdek, maktab rahbarlari uchun asosiy tarif stavkalari oshiriladi: direktorlar uchun 20 foiz, ularning o‘rinbosarlari uchun 15 foizga ko‘tariladi.
1 sentyabrdan boshlab Ichki ishlar vazirligining patrul-post xizmati bo‘linmalari “Elektron patrul” tizimi orqali shartnoma asosida jamoat tartibini muhofaza qilish xizmatlarini ko‘rsatishni boshlaydi. Yuridik shaxslar ushbu xizmatni EPIgu va davlat xizmatlari markazlari orqali so‘rab olishlari mumkin.
Baza hisoblash qiymati, ya’ni BRV, boj va da’volar kontekstida qo‘llaniladigan universal moliyaviy ko‘rsatkich hisoblanadi. U soliq, yig‘im, jarima, davlat bojxona to‘lovlari va litsenziya narxlarini hisoblashda ishlatiladi.

В Узбекистане с сентября начнутся важные изменения в законах
С началом осени в Узбекистане вступит в силу ряд изменений в законодательстве. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти изменения охватывают важные сферы — от предпринимательства до социальной поддержки. Цель — либерализация экономических отношений, снижение административной нагрузки на бизнес и обеспечение точного и эффективного предоставления социальной помощи.
В сфере трудовых отношений и контроля будут введены значительные новшества. С 1 сентября отменяется ряд требований к работодателям.
В частности, снимается административная ответственность за отказ принимать на работу граждан, направленных центрами занятости. Также предприятия освобождаются от обязанности предоставлять отчеты по вакантным рабочим местам.
Вместе с тем расширяются полномочия государственных трудовых инспекторов. Теперь они имеют право проводить проверки хозяйствующих субъектов без предварительного уведомления и будут более строго контролировать соблюдение трудового законодательства.
Для бизнеса вводится новая система стимулирования. Статус «Зеленый предприниматель» будет присваиваться компаниям, соответствующим экологическим стандартам.
Обладатели этого статуса получат приоритет на электронной платформе «Прозрачное строительство», будут освобождены от временных экологических инспекций и получат поддержку при выходе на международный рынок. Также произойдут важные изменения в правилах добровольного прекращения деятельности малого и среднего бизнеса.
Предприятия с доходом менее 10 миллиардов сумов за последние три года, не имеющие задолженности перед бюджетом, регулярно предоставлявшие отчеты и имеющие низкий уровень риска в системе «Риск-анализ» не будут подвергаться налоговым проверкам. В ювелирной сфере также вводятся значительные послабления.
До 1 сентября 2028 года таможенная пошлина на ювелирные изделия установлена на уровне 2 процентов. Плата за маркировку импортируемых изделий будет приравнена к тарифам, установленным для местных производителей.
Кроме того, индивидуальным предпринимателям будет предоставлено право розничной продажи ювелирных изделий. В системе установления инвалидности будут проведены серьезные реформы.
Теперь решения будут приниматься не только на основе медицинских заключений, но и по результатам комплексной электронной оценки функционального состояния человека. Порядок получения материальной помощи для одиноких родителей будет упрощен.
Заявления можно будет подавать через «Единую национальную систему социальной защиты», портал EPIgu или центры «Человек». В сфере образования также ожидаются положительные изменения.
Для детей, нуждающихся в социальной защите, в школах будут выделены вечерние группы с квотой в 15 процентов, и они будут полностью освобождены от платы за обучение. Кроме того, основные тарифные ставки для руководителей школ будут повышены: для директоров на 20 процентов, для их заместителей — на 15 процентов.
С 1 сентября подразделения патрульно-постовой службы Министерства внутренних дел начнут оказывать услуги по охране общественного порядка на договорной основе через систему «Электронный патруль». Юридические лица смогут заказать эту услугу через EPIgu и центры государственных услуг.
Базовая расчетная величина, или БРВ, является универсальным финансовым показателем, применяемым в контексте налогов, сборов, штрафов, государственных таможенных платежей и лицензий.