Toshkent viloyatidagi izolyatorlar yopildi
Toshkent viloyatida sanitar-gigiyena normalariga javob bermagan bir nechta vaqtinchalik saqlash izolyatorlari yopildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Joriy yilning iyun oyida viloyat ombudsmanining vakili va jamoat tashkilotlari Kuyichirchiq va Chinaz tumanlari ichki ishlar bo‘limlariga qarashli vaqtinchalik saqlash izolyatorlarini tekshirish uchun tashrif buyurdi. Tekshiruv natijalariga ko‘ra, ko‘plab kamchiliklar aniqlangan.
Ombudsman tashrifidan so‘ng ichki ishlar vazirligiga aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha tavsiyalar kiritildi. Natijada, Kuyichirchiq tumani ichki ishlar bo‘limiga qarashli izolyatorda ta’mirlash ishlari amalga oshirildi.
Ventilyatsiya va radiotranslyatsiya uskunalari o‘rnatildi, kameralar zarur jihozlar bilan ta’minlandi, shuningdek, sayr maydoni va sanitariya bo‘limlari ta’mirlandi. Shu bilan birga, Chinaz, Qibray va Yuqorichirchiq tumanlaridagi vaqtinchalik saqlash izolyatorlarining sharoitlari yaroqsiz deb topilganligi sababli ularning faoliyati to‘liq to‘xtatildi.
Ichki ishlar vaziri bu haqda buyruq chiqardi. Ushbu qaror hududdagi insonparvarlik va sanitariya talablarini oshirishga qaratilgan choralar doirasida qabul qilindi.

Изоляторы в Ташкентской области закрыты
В Ташкентской области закрыты несколько временных изоляторов для содержания, не соответствующих санитарно-гигиеническим нормам. Об этом сообщил Upl.uz.
В июне текущего года представитель омбудсмена области и общественные организации посетили временные изоляторы, подчинённые отделам внутренних дел Куйичирчикского и Чиназского районов, для проверки. По результатам проверки выявлено множество недостатков.
После визита омбудсмена в Министерство внутренних дел были внесены рекомендации по устранению выявленных недостатков. В результате в изоляторе, подчинённом отделу внутренних дел Куйичирчикского района, были проведены ремонтные работы.
Были установлены вентиляционные и радиотрансляционные устройства, камеры оснащены необходимым оборудованием, а также отремонтированы прогулочная площадка и санитарные помещения. Вместе с тем, из-за признания условий временных изоляторов в Чиназе, Кибрае и Юкоричирчикском районе непригодными, их деятельность была полностью прекращена.
Министр внутренних дел издал соответствующий приказ. Это решение принято в рамках мер, направленных на повышение гуманитарных и санитарных требований в регионе.