Qo‘qonda OIV yuqtirish haqidagi xabar yolg‘on chiqdi
Farg‘ona viloyati Ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmatida rasmiy bayonot e’lon qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda Qo‘qon shahrida bir qizga maxsus ravishda OIV yuqtirilgan igna bilan jarohat yetkazilgani haqida noto‘g‘ri ma’lumot tarqaldi. Ushbu holat yuzasidan Farg‘ona viloyati Ichki ishlar boshqarmasi xodimlari tergov-surishtiruv ishlari olib bordi.
Surishtiruv natijasida mazkur xabar yolg‘onligi aniqlandi. OIV yuqtirishga o‘xshash holatlar tasdiqlanmadi.
Mazkur holat bo‘yicha dastlabki tergov tekshiruvi davom etmoqda. Ichki ishlar organlari ushbu noto‘g‘ri ma’lumotni tarqatgan shaxsni aniqlab, qonuniy javobgarlikka tortish choralarini ko‘rmoqda.
Fuqarolardan soxta ma’lumotlarga ishonmaslik va rasmiy manbalardan xabardor bo‘lishlarini so‘raymiz.

В Коканде сообщение о заражении ВИЧ оказалось ложным
В пресс-службе Управления внутренних дел Ферганской области опубликовано официальное заявление. Об этом сообщает Upl.uz.
В социальных сетях распространилась ложная информация о том, что в городе Коканд девушке специально нанесли травму иглой, заражённой ВИЧ. По данному факту сотрудники Управления внутренних дел Ферганской области провели расследование.
По результатам расследования было установлено, что данное сообщение является ложным. Случаи заражения ВИЧ не подтвердились.
По данному делу продолжается предварительное следствие. Органы внутренних дел принимают меры по выявлению лица, распространившего ложную информацию, и привлечению его к законной ответственности.