Toshkentda Mustaqillik bayrami keng nishonlanadi
O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 34-yilligi munosabati bilan poytaxt ma’muriyati bayram tadbirlarini o‘tkazish bo‘yicha batafsil reja e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Hokimiyat matbuot xizmatining xabar berishicha, 30 va 31 avgust kunlari Toshkent shahrining barcha o‘n ikki tumanida aholiga va mehmonlarga mo‘ljallangan ommaviy sayllar hamda konsert dasturlari tashkil etiladi. Bayram tadbirlari 30 avgust kuni tushdan keyin Yunusobod tumanida boshlanadi.
Asosiy maydon sifatida "Uzexpocentr" hududi tanlangan. Bu yerda mehmonlar uchun turli mavzudagi zonalar ochiladi, san’atkorlar chiqishlari va ko‘ngilochar dasturlar taqdim etiladi.
Bayramning asosiy qismi kechki paytda bo‘lib o‘tadi. Soat 18:00 dan boshlab bir nechta tumanlarda sayllar boshlanadi.
Bektemor tumanida "Coca Cola Garden" bog‘i, Mirabad tumanida Furqat nomidagi bog‘, Sergeli tumanida markaziy bulvar, Olmazor tumanida "River Park" maydoni, Uchtepa tumanida "ECO SEUL" bog‘i, Chilonzor tumanida yangilangan "Dream Park"da tadbirlar o‘tkaziladi. Shayxontohur tumanida asosiy joy "Navro‘z" bog‘i, Yangihayot tumanida esa "Yangi Darkhan" mahallasida, ayniqsa 45-46-uylar oldida bayram maydoni tashkil etiladi.
Soat 19:00 da bayram dasturi yana uch tuman – Mirzo Ulug‘bek, Yashnobod va Yakkasaroyda davom ettiriladi. Mirzo Ulug‘bekda "Central Park", Yashnobodda "Ashxobod" bog‘i, Yakkasaroyda esa "Dustlik" bog‘i asosiy maydon bo‘ladi.
Barcha maydonlarda musiqa va raqs jamoalari, shuningdek, o‘zbek estrada yulduzlari chiqishlari ko‘zda tutilgan. Tadbirlar dasturi har yoshdagi tomoshabinlar uchun qiziqarli va rang-barang bo‘lib, bayramona muhit yaratishga qaratilgan.
Ommaviy tadbirlar o‘tkazilishi munosabati bilan poytaxtdagi huquqni muhofaza qiluvchi organlar jamoat tartibini ta’minlash va fuqarolarning xavfsizligini kafolatlash maqsadida kuchaytirilgan rejimda xizmat qiladilar. O‘zbekiston mustaqilligi to‘g‘risidagi Deklaratsiya 1991 yil 31 avgustda Toshkentda o‘tkazilgan O‘zbekiston SSR Oliy Kengashining navbatdan tashqari sessiyasida qabul qilingan.

В Ташкенте широко отмечают День Независимости
В связи с 34-й годовщиной независимости Республики Узбекистан администрация столицы объявила подробный план проведения праздничных мероприятий. Об этом сообщает Upl.uz.
По информации пресс-службы хокимията, 30 и 31 августа во всех двенадцати районах города Ташкента будут организованы массовые гуляния и концертные программы для жителей и гостей. Праздничные мероприятия начнутся 30 августа во второй половине дня в районе Юнусабад.
В качестве основной площадки выбран комплекс "Uzexpocentr". Здесь для гостей будут открыты различные тематические зоны, выступят артисты и пройдут развлекательные программы.
Основная часть праздника пройдет вечером. С 18:00 в нескольких районах начнутся гуляния.
В районе Бектемир мероприятия пройдут в парке "Coca Cola Garden", в Мирободе — в парке имени Фурката, в Сергели — на центральном бульваре, в Олмазоре — на территории "River Park", в Учтепе — в парке "ECO SEUL", в Чиланзаре — в обновленном "Dream Park". В Шайхантахуре основным местом станет парк "Навруз", а в Янгиахёте — праздничная площадка будет организована в махалле "Янги Дархан", особенно перед домами №45-46.
В 19:00 праздничная программа продолжится еще в трех районах — Мирзо Улугбек, Яшнабад и Яккасарай. В Мирзо Улугбеке основной площадкой станет "Central Park", в Яшнабааде — парк "Ашхабад", в Яккасарае — парк "Дустлик".
На всех площадках предусмотрены выступления музыкальных и танцевальных коллективов, а также звезд узбекской эстрады. Программа мероприятий будет интересной и разнообразной для зрителей всех возрастов и направлена на создание праздничной атмосферы.
В связи с проведением массовых мероприятий правоохранительные органы столицы будут работать в усиленном режиме для обеспечения общественного порядка и безопасности граждан. Декларация о независимости Узбекистана была принята 31 августа 1991 года на внеочередной сессии Верховного Совета Узбекской ССР, проходившей в Ташкенте.
На следующий день, 1 сентября, День Независимости официально отмечается как государственный праздник.