O‘zbekistonda muammoli o‘smirlar bilan ishlash tizimida asosiy o‘zgarishlar yuz berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
2025-yil mart oyidan boshlab, ilgari Milliy gvardiya tasarrufida bo‘lgan psixolog-inspektorlar shtati Ichki ishlar vazirligi tizimiga qo‘shildi. Bu islohot yoshlar o‘rtasida jinoyatlarning oldini olish va xavf-xatarlarni erta aniqlash mexanizmini samaraliroq qilish maqsadida amalga oshirilmoqda, dedi Ichki ishlar vazirining o‘rinbosari Bekmurod Abdullaev.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu o‘zgarish formal nazoratdan, masalan, maktabga qatnashni nazorat qilishdan chuqur profilaktik faoliyatga o‘tishni taqozo etadi. “Milliy gvardiya xodimlarining hissasi katta bo‘lganini inkor etmaymiz va ular bilan hamkorlikni davom ettiramiz.
Biroq ularning funksiyalari cheklangan edi. Xatar guruhiga kiruvchi o‘smirlar bilan ish faqat darslarni o‘tkazib yuborish holatini qayd etish bilan tugamaydi.
Maktabga qatnash mas’uliyati asosan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga tegishli. Bizning asosiy vazifamiz yoshlarni jinoyat yo‘lidan qaytarishdir”, – dedi Abdullaev.
Islohotni asoslashda Milliy gvardiya tomonidan mavjud vositalarning cheklanganligi muhim omil bo‘ldi. Muntazam darslarni bo‘shatib, nojo‘ya xatti-harakatlarga moyil o‘quvchilar bilan ishlash doimiy va kompleks yondashuvni talab qiladi.
Endi psixolog-inspektorlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri huquqni muhofaza qilish tizimining barcha resurslaridan foydalanadi. Bu hududdagi profilaktika inspektorlari, mahalla qo‘mitalari hamda Ichki ishlar vazirligi tarkibidagi ijtimoiy va huquqiy yordam markazlari bilan yaqin hamkorlikni o‘z ichiga oladi.
Abdullaev misol tariqasida, yoshlar giyohvand moddalar tarqatilishiga jalb etilayotgan holatlarni keltirdi. “Bunday holatlar Ichki ishlar vazirligining bevosita mas’uliyat sohasidir.
Jinoyat qidiruv xodimlari jalb qilinadi. Shuning uchun psixolog-inspektorlarga samarali aralashuv va salbiy oqibatlarning oldini olish uchun ko‘proq imkoniyat va vositalar berildi.
Milliy gvardiya tizimida bunday vakolatlar mavjud emas edi”, – dedi u. Yangi vazifalarga tayyorgarlik ko‘rish uchun barcha inspektorlar yozgi ta’til davomida intensiv qayta tayyorgarlikdan o‘tdi.
Ichki ishlar vazirligi akademiyasida 20 kunlik o‘quv yig‘inlari tashkil etildi. Mashhur psixologlar, oliy ta’lim muassasalari o‘qituvchilari va Milliy ijtimoiy himoya agentligi mutaxassislari dars berdi.
Tayyorlov yakunida barcha mutaxassislar sertifikatlar bilan taqdirlandi. Yangi tizim doirasida olib borilgan tahlillar elektron Kundalik.com tizimida jiddiy kamchiliklar aniqlanganini ko‘rsatdi.
Masalan, bir necha yil davomida darslarga qatnashayotgan deb ko‘rsatilgan o‘quvchilar aslida mamlakatni tark etgan yoki jazoni o‘tayotgan holatlar aniqlandi. Bu esa ishning faqat hisob-kitobga emas, balki real jinoyat profilaktikasiga qaratilishini ta’kidlaydi.
Ichki ishlar vazirligi Jamoat xavfsizligi departamenti xodimi Nilufar G‘iyosovaning ma’lum qilishicha, 2025/2026 o‘quv yilining boshida psixolog-inspektorlar shtati 2000 mutaxassisga yetkazildi. Har bir inspektor beshta maktabni nazorat qilib, ta’lim muassasasi rahbariyati, maktab psixologi va ma’naviy-ma’rifiy ishlar uchun mas’ullar bilan doimiy aloqada bo‘ladi.
Mutaxassislar har kuni nazoratidagi maktablarga tashrif buyurib, darslarni bo‘shatish sabablarini va boshqa xavotirli holatlarni tahlil qiladi, shuningdek, potentsial tahdidlarni erta aniqlaydi. O‘zbekistondagi mahalla institutlari, psixolog-inspektorlar bilan yaqindan hamkorlik qiladigan, uzoq tarixga ega noyob mahalliy boshqaruv shaklidir.
2023-yilda mahalla qo‘mitalarining faoliyati YuNESKO tomonidan insoniyatning nomoddiy madaniy merosi sifatida e’tirof etildi. Bu ularning jamiyat hayotidagi muhim ijtimoiy rolini yana bir bor tasdiqlaydi.

Интеграция психологов-инспекторов в системе внутренних дел
В Узбекистане произошли основные изменения в системе работы с проблемными подростками. Об этом сообщил Upl.uz.
С марта 2025 года штат психолог-инспекторов, ранее находившихся в ведении Национальной гвардии, был присоединён к системе Министерства внутренних дел. Эта реформа проводится с целью повышения эффективности механизма предупреждения преступлений среди молодежи и раннего выявления рисков, сообщил заместитель министра внутренних дел Бекмурод Абдуллаев.
По его словам, это изменение требует перехода от формального контроля, например, за посещаемостью школы, к глубокой профилактической деятельности. «Мы не отрицаем значительный вклад сотрудников Национальной гвардии и продолжим сотрудничество с ними.
Однако их функции были ограничены. Работа с подростками из группы риска не ограничивается лишь фиксацией пропусков занятий.
Ответственность за посещаемость школы в основном лежит на Министерстве дошкольного и школьного образования. Наша основная задача — вернуть молодежь с преступного пути», — сказал Абдуллаев.
В обоснование реформы важным фактором стала ограниченность имеющихся у Национальной гвардии средств. Освобождение от регулярных занятий и работа с учащимися, склонными к противоправному поведению, требуют постоянного и комплексного подхода.
Теперь психолог-инспекторы напрямую используют все ресурсы правоохранительной системы. Это включает тесное сотрудничество с инспекторами профилактики на местах, комитетами махалли, а также социальными и юридическими центрами помощи в составе Министерства внутренних дел.
Абдуллаев привёл в пример случаи вовлечения молодежи в распространение наркотиков. «Такие случаи находятся в прямой зоне ответственности Министерства внутренних дел.
Привлекаются сотрудники уголовного розыска. Поэтому психолог-инспекторам предоставлены больше возможностей и средств для эффективного вмешательства и предотвращения негативных последствий.
В системе Национальной гвардии таких полномочий не было», — отметил он. Для подготовки к новым обязанностям все инспекторы прошли интенсивную переподготовку в летний период.
В Академии Министерства внутренних дел были организованы 20-дневные учебные сборы. Занятия проводили известные психологи, преподаватели высших учебных заведений и специалисты Национального агентства социальной защиты.
По окончании подготовки все специалисты получили сертификаты. Анализы, проведённые в рамках новой системы, выявили серьёзные недостатки в электронной системе Kundalik.com.
Например, были выявлены случаи, когда учащиеся, числившиеся посещающими занятия в течение нескольких лет, на самом деле покинули страну или отбывали наказание. Это подчёркивает, что работа должна быть направлена не только на учёт, но и на реальную профилактику преступлений.
По информации сотрудника Департамента общественной безопасности Министерства внутренних дел Нилуфар Гиёсовой, на начало учебного года 2025/2026 штат психолог-инспекторов достиг 2000 специалистов. Каждый инспектор контролирует пять школ, поддерживая постоянную связь с руководством образовательных учреждений, школьными психологами и ответственными за воспитательную работу.
Специалисты ежедневно посещают подконтрольные школы, анализируют причины пропусков занятий и другие тревожные ситуации, а также своевременно выявляют потенциальные угрозы. Институт махалли в Узбекистане — уникальная форма местного управления с долгой историей, тесно сотрудничающая с психолог-инспекторами.
В 2023 году деятельность комитетов махалли была признана ЮНЕСКО нематериальным культурным наследием человечества. Это ещё раз подтверждает их важную социальную роль в жизни общества.