Probatsiya nazorati tartibi va rag‘batlar tasdiqlandi
2025 yil 20 avgustda O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi muhim hujjatni ro‘yxatdan o‘tkazdi — Ichki ishlar vaziri buyrug‘i № 3760. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu buyruq jazo o‘tayotgan shaxslarga nisbatan probatsion nazoratni amalga oshirish tartibini tasdiqlaydi. Bu chora jazoni qamoqqa olish bilan bog‘liq bo‘lmagan shakllarini yaxshilashga qaratilgan.
Endilikda probatsiya organlari jazoni o‘tash vaqtida ayrim huquqlari cheklangan, majburiy yoki tuzatish ishlariga jalb etilgan, shuningdek, shartli jazo olgan yoki shartli muddatdan oldin ozod qilingan shaxslarga keng qamrovli nazorat o‘rnatadi. Asosiy vazifa nafaqat nazorat qilish, balki ularni ijtimoiy reabilitatsiya qilishda faol yordam berishdir.
Maqsad jazolanuvchilarda qonunlarga rioya qilish madaniyatini shakllantirish va qonunlarga hurmatni mustahkamlashdir. Ushbu topshiriqlar samarali bajarilishi uchun yangi ko‘rsatma rag‘batlantirish va intizomiy choralar tizimini joriy qiladi.
Rag‘bat sifatida minnatdorchilik xatlari va faxriy yorliqlar berilishi mumkin. Shuningdek, yaxshi xulq-atvor uchun ilgari qo‘llangan intizomiy jazo muddatidan oldin bekor qilinishi mumkin.
Probatsiya organlariga sudga cheklov va majburiyatlarni qisman yoki to‘liq bekor qilish uchun hujjatlarni taqdim etish huquqi berildi. Muhim jihati shundaki, probatsiya xizmati jazolanuvchilarni yiliga kamida ikki marta, shuningdek, muhim bayramlardan oldin rag‘batlantirish imkoniyatini ko‘rib chiqishi shart.
Bundan tashqari, ko‘rsatma jazolanuvchilarni probatsiya organlarida hisobga olish tartibini, ularning olgan jazosi va o‘rnatilgan cheklovlarga muvofiq belgilaydi. Bu yangiliklar jazo ijrosini yanada adolatli va samarali qilishga xizmat qiladi.

Утверждены порядок пробационного надзора и меры поощрения
20 августа 2025 года Министерство юстиции Республики Узбекистан зарегистрировало важный документ — приказ Министра внутренних дел № 3760. Об этом сообщил Upl.uz.
Данный приказ утверждает порядок осуществления пробационного надзора за лицами, отбывающими наказание. Эта мера направлена на совершенствование форм наказания, не связанных с лишением свободы.
Теперь органы пробации устанавливают комплексный надзор за лицами, у которых в период отбывания наказания ограничены некоторые права, которые привлекаются к обязательным или исправительным работам, а также за условно осужденными или досрочно освобожденными. Основная задача — не только контроль, но и активная помощь в их социальной реабилитации.
Цель — формирование у осужденных культуры соблюдения законов и укрепление уважения к ним. Для эффективного выполнения этих задач новое положение вводит систему поощрений и дисциплинарных мер.
В качестве поощрения могут вручаться благодарственные письма и почётные знаки. Также за хорошее поведение может быть досрочно отменено ранее применённое дисциплинарное взыскание.
Органы пробации получили право представлять в суд документы для частичного или полного снятия ограничений и обязательств. Важным моментом является то, что служба пробации обязана рассматривать возможность поощрения осужденных не реже двух раз в год, а также перед важными праздниками.
Кроме того, положение определяет порядок учёта осужденных в органах пробации в соответствии с назначенным наказанием и установленными ограничениями. Эти нововведения способствуют более справедливому и эффективному исполнению наказаний.