Ichki ishlar organlari xodimlari va nafaqaxo‘rlar uchun ajratilgan xizmat uy-joylari xususiylashtiriladi, deb xabar beradi UzA axborot agentligi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Joriy yilning 28 avgustidagi 543-sonli Hukumat qaroriga muvofiq, ichki ishlar organlari xodimlari va nafaqaxo‘rlar uchun berilgan xizmat uy-joylari xususiylashtiriladi. Ushbu qaror bilan xizmat uy-joylarini olgan ayrim xodimlar va nafaqaxo‘rlar o‘z uy-joylariga egalik huquqini qo‘lga kiritadi.
Xizmat uy-joylarini xususiylashtirish huquqiga ega bo‘lgan shaxslar quyidagilarni o‘z ichiga oladi: ichki ishlar organlarida 2022 yil 4 iyulgacha xizmat qilgan, pensiya olish huquqiga ega bo‘lgan yoki xizmatdan tibbiy sabablar yoki nogironlik tufayli bo‘shatilgan nafaqaxo‘rlar; shuningdek, ularga tegishli bo‘lgan shaxsiy uy-joyga ega bo‘lmagan ularning turmush o‘rtog‘i va oila a’zolari. Bundan tashqari, vafot etgan nafaqaxo‘rlarning oila a’zolari, shu jumladan turmush o‘rtog‘i, farzandlari va qaramog‘idagi shaxslar, agar ular shaxsiy uy-joyga ega bo‘lmasa, xususiylashtirish huquqiga ega bo‘ladi.
Shuningdek, ichki ishlar organlari xodimlari oila a’zolari, ya’ni vafot etgan xodimlarning turmush o‘rtog‘i, farzandlari va qaramog‘idagi shaxslar, agar shaxsiy uy-joylari bo‘lmasa, xizmat uy-joylarini xususiylashtirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Ushbu chora ichki ishlar organlari xodimlari va ularning oila a’zolarining ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, ularning turar joy muammolarini hal etishga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi.
Xizmat uy-joylarini xususiylashtirish orqali nafaqaxo‘rlar va ularning oilalari barqaror yashash sharoitlariga ega bo‘lishlari ta’minlanadi.

Сотрудники внутренних дел приватизируют служебные квартиры
Служебное жилье, выделенное сотрудникам органов внутренних дел и пенсионерам, будет приватизировано, сообщает информационное агентство UzA. Об этом сообщает Upl.uz.
В соответствии с постановлением Правительства № 543 от 28 августа текущего года, служебное жилье, предоставленное сотрудникам органов внутренних дел и пенсионерам, подлежит приватизации. Согласно этому решению, некоторые сотрудники и пенсионеры, получившие служебное жилье, получат право собственности на свои жилые помещения.
Право на приватизацию служебного жилья имеют следующие лица: пенсионеры, которые служили в органах внутренних дел до 4 июля 2022 года, имеют право на пенсию или были уволены по медицинским причинам или инвалидности; а также их супруги и члены семьи, не имеющие собственного жилья. Кроме того, члены семьи умерших пенсионеров, включая супругов, детей и находящихся на их иждивении лиц, если у них нет собственного жилья, также имеют право на приватизацию.
Кроме того, члены семьи сотрудников органов внутренних дел, а именно супруги, дети и иждивенцы умерших сотрудников, при отсутствии собственного жилья, смогут приватизировать служебное жилье. Эта мера является важным шагом по укреплению социальной защиты сотрудников органов внутренних дел и их семей, а также решению их жилищных проблем.