Uchtepa tuman bo‘limiga ijro hujjati kelib tushdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Hujjatda qarzdor B.T.dan uch nafar voyaga yetmagan farzandlarning parvarishi uchun B.G.ga aliment undirish belgilangan. Ushbu ijro varaqasi 2018 yil 17 may hamda 2022 yil 20 aprel sanalarida Uchtepa tumanlararo fuqarolik ishlari bo‘yicha sudining sud buyrug‘i asosida berilgan.
Hujjatlarga muvofiq, qarzdor har oy o‘z daromadining uchdan bir qismini farzandlar voyaga yetguniga qadar to‘lab borishi lozim. Tuman bo‘limi ijro ishini ochdi.
Ijro harakatlari davomida qarzdor bo‘limga murojaat qilib, uch farzandning voyaga yetguniga qadar avans tarzida to‘lanishi lozim bo‘lgan aliment summasini hisoblab berishni so‘radi. O‘zbekiston Respublikasi Oilalar kodeksining 145-moddasi hamda Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 6 oktyabrdagi 808-sonli qaroriga muvofiq, Bosh ijro byurosining elektron dasturi yordamida 2025 yil 1 iyuldan 2040 yil 2 fevralgacha bo‘lgan davr uchun avans to‘lovi hisoblandi.
Umumiy summa 1 847 413 073 so‘mni tashkil etdi. Joriy yil 29 avgust kuni qarzdor aliment sifatida 150 000 dollar to‘lab, ijro ishini yakunladi.

В Учетепинском районе решён вопрос алиментов
В документе указано, что с должника Б.Т. взысканы алименты в пользу Б.Г. на содержание троих несовершеннолетних детей. Данный исполнительный лист был выдан на основании судебного приказа межрайонного гражданского суда Учтепинского района от 17 мая 2018 года и 20 апреля 2022 года.
Согласно документам, должник обязан ежемесячно выплачивать треть своей заработной платы до достижения детьми совершеннолетия. Отдел начал исполнительное производство.
В ходе исполнительных действий должник обратился в отдел с просьбой рассчитать сумму алиментов, подлежащих уплате авансом до достижения троими детьми совершеннолетия. В соответствии со статьёй 145 Семейного кодекса Республики Узбекистан и постановлением Кабинета Министров от 6 октября 2018 года № 808, с помощью электронной программы Главного исполнительного бюро был произведён расчёт авансового платежа за период с 1 июля 2025 года по 2 февраля 2040 года.
Общая сумма составила 1 847 413 073 сумов. 29 августа текущего года должник выплатил алименты в размере 150 000 долларов и завершил исполнительное производство.