Fransiyalik sayyohlar O‘zbekistonga ko‘proq kelmoqda
Fransiyadan kelgan sayyohlar oqimi oshdi, deb xabar beradi Davlat statistika qo‘mitasi matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Qo‘mitaning ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning yanvaridan iyuligacha O‘zbekistonni Fransiya fuqarolari 15,2 ming kishi ziyorat qilgan. O‘tgan yilning shu davri bilan solishtirganda, bu ko‘rsatkich 3,1 ming kishiga yoki 25,2 foizga oshgan.
Ushbu davrda Fransiya fuqarolarining O‘zbekistonga kelish maqsadlari quyidagicha taqsimlangan: sayohat uchun 13 855 kishi, qarindoshlarni ziyorat qilish uchun 703 kishi, xizmat safarida 591 kishi, ta’lim olish maqsadida 43 kishi va tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish uchun 17 kishi kelgan. Bu ma’lumotlar mamlakatimizga kelayotgan fransuz sayyohlarining asosiy maqsadlarini ko‘rsatadi.

Французские туристы всё чаще приезжают в Узбекистан
Поток туристов из Франции увеличился, сообщает пресс-служба Государственного комитета статистики. Об этом сообщает Upl.uz.
По данным Комитета, с января по июль текущего года Узбекистан посетили 15,2 тысячи граждан Франции. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года этот показатель вырос на 3,1 тысячи человек или на 25,2 процента.
В этот период цели приезда граждан Франции в Узбекистан распределились следующим образом: 13 855 человек приехали с туристической целью, 703 — навестить родственников, 591 — в служебную командировку, 43 — для получения образования и 17 — для ведения предпринимательской деятельности. Эти данные показывают основные цели французских туристов, приезжающих в нашу страну.
В целом рост числа туристов из Франции подтверждает стремительное развитие туристической сферы Узбекистана.