O‘zbekiston va Qirg‘izistonda chegara voqeasi tergovi boshlandi
O‘zbekiston va Qirg‘iziston hokimiyatlari ikki qirg‘izistonlik fuqaroning davlatlararo chegara hududida halok bo‘lishi yuzasidan birgalikda tergov o‘tkazishni boshladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda dushanba kuni Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi chegara xizmati matbuot xizmati ma’lum qildi. Hodisalar 15 avgustda sodir bo‘lgan bo‘lib, u haqida rasmiy ma’lumotlar 25 avgustda Qirg‘iziston huquqni muhofaza qiluvchi organlariga ikki fuqaroning yo‘qolishi haqida ariza kelib tushgandan so‘ng ma’lum bo‘ldi.
28 avgust kuni ikki davlat chegara vakillari o‘rtasida o‘tkazilgan uchrashuvda hodisaning aynan 15 avgustda sodir bo‘lgani aniqlangan. O‘zbekiston tomoni ma’lumotiga ko‘ra, chegara postida noma’lum ikki shaxs O‘zbekiston hududida topilgan.
Bu hudud Qirg‘iziston, O‘zbekiston va Qozog‘iston chegaralarining uchrashgan joyida joylashgan. Chegara xodimlari noma’lum shaxslarni ushlashga uringanida ular qonuniy talabga bo‘ysunmagan va natijada qurol ishlatilgan.
Oqibatda ikkala shaxs o‘q jarohatlaridan voqea joyida halok bo‘lgan. 31 avgustda halok bo‘lganlarning shaxsini aniqlash uchun jarayon o‘tkazildi.
Yo‘qolganlik haqida oldinroq xabar bergan qarindoshlari O‘zbekistonga kelib, jasadlarni tan oldi. 1 sentabrda jasadlar Qirg‘izistonga topshirildi.
Bu jarayon “Baymak” nazorat-o‘tkazish punktida amalga oshirilib, so‘ngra jasadlar Kerben shahridagi morfologiya bo‘limiga sud-tibbiy ekspertiza uchun yuborildi. Ikki respublika chegara idoralari rahbarlari allaqachon muzokaralar o‘tkazib, hodisa joyida batafsil birgalikdagi tergovni o‘tkazish zarurligiga kelishib olishdi.
O‘zbekiston tomoni halok bo‘lganlarga tegishli bo‘lgan uchta ot va chodirni ham yaqin kunlarda topshirishga tayyorligini bildirdi. Hozirda voqea yuzasidan barcha jihatlari bo‘yicha to‘liq va puxta tergov olib borilmoqda.
Har ikki davlat vakillari tergov natijalari jamoatchilikka oshkor qilinishini ta’minlashini ma’lum qildi. O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi davlat chegarasining uzunligi 1314 kilometrni tashkil etadi va bu Qirg‘iziston uchun eng uzun tashqi chegaradir.
Ushbu chegaraning delimitatsiyasi va demarkatsiyasi jarayoni aholi zichligi, etnik tarkibning murakkabligi hamda bir nechta ankloqlar mavjudligi sababli murakkab va uzoq davom etdi. Chegaraning to‘liq delimitatsiyasi 2023 yil 27 yanvarda rasmiy e’lon qilingan.

В Узбекистане и Кыргызстане начато расследование инцидента на границе
Власти Узбекистана и Кыргызстана начали совместное расследование по факту гибели двух граждан Кыргызстана на межгосударственной границе. Об этом сообщил Upl.uz.
Об этом в понедельник сообщил пресс-служба пограничной службы Государственного комитета национальной безопасности Кыргызстана. События произошли 15 августа, а официальные данные стали известны 25 августа после поступления заявлений в правоохранительные органы Кыргызстана о пропаже двух граждан.
28 августа на встрече представителей пограничных служб двух стран было установлено, что инцидент произошёл именно 15 августа. По данным узбекской стороны, на пограничном посту были обнаружены двое неизвестных лиц на территории Узбекистана.
Эта территория расположена в месте стыка границ Кыргызстана, Узбекистана и Казахстана. Когда пограничники пытались задержать неизвестных, те не подчинились законному требованию, в результате чего было применено оружие.
В итоге оба лица скончались на месте происшествия от огнестрельных ранений. 31 августа был проведён процесс идентификации погибших.
Родственники, ранее сообщавшие о пропаже, приехали в Узбекистан и опознали тела. 1 сентября тела были переданы Кыргызстану.
Процесс прошёл на контрольно-пропускном пункте «Баймак», после чего тела были отправлены в морфологическое отделение города Кербен для судебно-медицинской экспертизы. Руководители пограничных ведомств двух республик уже провели переговоры и договорились о необходимости проведения подробного совместного расследования на месте происшествия.
Узбекская сторона также заявила о готовности в ближайшие дни передать три лошади и палатку, принадлежащие погибшим. В настоящее время проводится полное и тщательное расследование всех обстоятельств инцидента.
Представители обеих стран сообщили, что результаты расследования будут обнародованы для общественности. Длина государственной границы между Узбекистаном и Кыргызстаном составляет 1314 километров, что является самой длинной внешней границей для Кыргызстана.
Процесс делимитации и демаркации этой границы был сложным и продолжительным из-за высокой плотности населения, сложного этнического состава и наличия нескольких анклавов. Полная делимитация границы была официально объявлена 27 января 2023 года.