Namangan hokimi hibsga olindi, deb xabar beradi Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari hamda boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikda uch nafar jinoyatchi ushlangan. Ma’lum bo‘lishicha, poyabzal ishlab chiqarishga ixtisoslashgan mas’uliyati cheklangan jamiyat rahbari Namangan shahar hokimi bilan jinoyat sherikchiligi qilgan.
U shahar hududida ko‘p kvartirali uy qurilishi uchun 35 sotix yer maydonini olishda boshqa bir fuqaroga yordam berishni va’da qilgan. Qurilish eski yashash uylari o‘rnida amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Jinoyatchi 60 ming AQSh dollarini olgan paytda ushlangan, bu pul keyinchalik hokimning yordamchisiga – hokimiyat xodimiga berilgan. Hozirda Namangan shahar hokimi deputatlik immunitetidan mahrum qilingan.
U va uning yordamchisiga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi bo‘yicha, ya’ni pora olish jinoyati bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Ularga 10 dan 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.
Shuningdek, jinoyat sherigiga firibgarlik va pora berishda yordam berish moddalarida jinoiy ish ochilgan. Tekshiruv harakatlari doirasida hokimning faoliyati to‘liq o‘rganiladi.
Ushbu holat davlat idoralarida korrupsiyaga qarshi kurashishning muhim qismi hisoblanadi va qonun oldida hamma javobgar bo‘lishi ta’kidlanmoqda.

Наманганский хоким арестован по обвинению во взяточничестве
Глава Намангана задержан, сообщает пресс-служба Государственной службы безопасности. Об этом сообщил Upl.uz.
Сотрудники Государственной службы безопасности совместно с другими правоохранительными органами задержали троих преступников. Как стало известно, руководитель общества с ограниченной ответственностью, специализирующегося на производстве обуви, вступил в преступное соучастие с главой Намангана.
Он пообещал помочь другому гражданину получить участок земли площадью 35 соток для строительства многоквартирного дома на территории города. Строительство планировалось на месте старых жилых домов.
Преступник был задержан при получении 60 тысяч долларов США, которые впоследствии были переданы помощнику главы — сотруднику администрации. В настоящее время глава Намангана лишён депутатской неприкосновенности.
В отношении него и его помощника возбуждено уголовное дело по статье 168 часть 3 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, то есть за получение взятки. Им грозит наказание в виде лишения свободы на срок от 10 до 15 лет.
Также в отношении сообщника возбуждено уголовное дело по статьям о мошенничестве и пособничестве во взяточничестве. В рамках следственных действий будет полностью изучена деятельность главы.
Данный случай является важной частью борьбы с коррупцией в государственных органах и подчёркивает, что все несут ответственность перед законом.