Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati xabariga ko‘ra, katta tergovchi hibsga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari, Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning hududiy boshqarmasi va Ichki ishlar vazirligi Bosh boshqarmasi o‘z xavfsizligi bo‘limi xodimlari bilan hamkorlikda maxsus tezkor tadbir o‘tkazdi. Tadbir davomida Angren shahar ichki ishlar bo‘limining tergov boshqarmasi katta tergovchisi hibsga olindi.
Hibsga olish jarayoni tergovchi tomonidan 5000 AQSh dollar miqdorida avans olish vaqtida amalga oshirildi. Mazkur shaxs jinoyat ishini qo‘zg‘amaslik uchun jami 10 ming dollar talab qilgan.
U o‘tkazayotgan dastlabki tergov tekshiruvi davomida fuqaroning nomiga jinoyat ishi qo‘zg‘atilmasligi haqida rasmiy rad javobini berishi kerak edi. Mazkur holat bo‘yicha katta tergovchiga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 2-qismi, pora olish moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Hibsga olingan shaxs hozirda qamoqda saqlanmoqda. Unga 5 dan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.
Hozirda tergov harakatlari davom ettirilmoqda. Bu ish bo‘yicha barcha zarur chora-tadbirlar ko‘rilmoqda va tergov jarayoni adolatli hamda shaffof o‘tkazilishi ta’minlanmoqda.

В Ангрене задержан старший следователь при получении взятки
По сообщению пресс-службы Государственной службы безопасности, старший следователь был задержан. Об этом сообщил Upl.uz.
Сотрудники Государственной службы безопасности совместно с территориальным управлением Департамента при Генеральной прокуратуре и отделом собственной безопасности Главного управления внутренних дел провели специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был задержан старший следователь следственного отдела городского отдела внутренних дел Ангрена.
Процесс задержания произошёл во время получения следователем аванса в размере 5000 долларов США. Данное лицо требовало в общей сложности 10 тысяч долларов за непривлечение к уголовному делу.
В ходе проводимой им предварительной проверки он должен был официально отказать в возбуждении уголовного дела на имя гражданина. По данному факту в отношении старшего следователя возбуждено уголовное дело по части 2 статьи Уголовного кодекса Республики Узбекистан за получение взятки.
Задержанный в настоящее время содержится под стражей. Ему может быть назначено наказание в виде лишения свободы на срок от 5 до 10 лет.
В настоящее время следственные действия продолжаются. По данному делу принимаются все необходимые меры, обеспечивается справедливое и прозрачное проведение следствия.