Polshadan uch o‘zbekistonlik vatanga qaytarildi
Vashingtondagi O‘zbekiston elchixonasi va Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi hamkorligida amalga oshirilgan puxta rejalashtirilgan gumanitar aksiyada Polshada qiyin hayotiy vaziyatga tushib qolgan uch nafar O‘zbekiston fuqarosi muvaffaqiyatli ravishda vatanga qaytarildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu chora davlat dasturi “Vatanga qaytarish” doirasida amalga oshirilgan bo‘lib, xorijdagi vatandoshlarimizga har tomonlama yordam ko‘rsatishni maqsad qilgan. Qaytarilganlar orasida Toshkentlik D.A.
va uning onasi S.A. bor.
Ularning Yevropa Ittifoqida uzoq vaqt qolishlari murakkab va uzoq davom etgan davolanish kursini o‘tash zaruriyatiga bog‘liq edi. Ularning vatanga qaytishi nafaqat diplomatik chora-tadbirlar, balki Polshadagi o‘zbek diasporasi vakillarining faol yordami tufayli amalga oshirildi.
Alohida e’tibor 21 yoshli O.K.ga qaratilishi lozim. U Toshkent viloyatidan bo‘lib, Telegram messenjerida tashkil etilgan firibgarlik sxemasiga uchragan.
Zarar ko‘rgan yosh yigit shaxsini tasdiqlovchi hujjatlardan mahrum bo‘lib, noqonuniy holatda qolgan va o‘z kuchi bilan vatanga qaytish imkoniyatidan mahrum bo‘lgan. Raqamli firibgarlik holatlari afsuski ko‘p uchraydi va mehnat migrantlari uchun katta xavf tug‘diradi.
Uchala fuqaroga O‘zbekistonga kelganlarida keng qamrovli yordam ko‘rsatiladi. Tegishli davlat organlari va jamoat tashkilotlari ularning huquqiy, psixologik va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashini ta’minlab, jamiyatga tezroq moslashishlariga ko‘maklashadi.
Shuningdek, xorijga chiqayotgan fuqarolarni xavf-xatarlar va ularni oldini olish yo‘llari haqida xabardor qilish bo‘yicha targ‘ibot ishlari muhimligi ta’kidlanmoqda. So‘nggi yillarda Polsha Respublikasi O‘zbekistondan mehnat migratsiyasi uchun asosiy yo‘nalishlardan biriga aylangan.
Bu tendentsiyaga javoban va vatandoshlarimizning huquq va manfaatlarini himoya qilishni kuchaytirish maqsadida O‘zbekistonning bir qator xorijdagi diplomatik vakolatxonalarida, jumladan Polshada, mehnat migratsiyasi masalalari bo‘yicha attashe lavozimi tashkil etilgan. Bu chora xorijdagi o‘zbekistonliklarga samarali yordam ko‘rsatish va yuzaga kelgan muammolarga tezkor javob berish tizimini yaratishga qaratilgan.
“Vatanga qaytarish” dasturi O‘zbekistonning xorijdagi vatandoshlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha keng qamrovli davlat siyosatining bir qismidir. Faqatgina 2025 yil 30 iyuldan 18 avgustgacha bo‘lgan davrda ushbu tashabbus doirasida dunyoning turli mamlakatlaridan jami 621 nafar fuqarolarimiz vatanga qaytarildi, ulardan uch nafari Polshadan bo‘ldi.

Трёх узбеков из Польши депортировали на родину
В результате тщательно спланированной гуманитарной акции, проведённой посольством Узбекистана в Вашингтоне совместно с Агентством по внешней трудовой миграции, трое граждан Узбекистана, оказавшихся в трудной жизненной ситуации в Польше, успешно возвращены на родину. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта мера была реализована в рамках государственной программы «Возвращение на родину», направленной на всестороннюю помощь нашим соотечественникам за рубежом. Среди возвращённых находятся житель Ташкента Д.А.
и его мать С.А.
Их длительное пребывание в Европейском Союзе было связано с необходимостью прохождения сложного и продолжительного курса лечения. Их возвращение на родину стало возможным благодаря не только дипломатическим усилиям, но и активной поддержке представителей узбекской диаспоры в Польше.
Особое внимание следует уделить 21-летнему О.К., который родом из Ташкентской области и стал жертвой мошеннической схемы, организованной в мессенджере Telegram.
Пострадавший молодой человек лишился документов, удостоверяющих личность, оказался в незаконном положении и был лишён возможности самостоятельно вернуться на родину. К сожалению, случаи цифрового мошенничества встречаются часто и представляют серьёзную угрозу для трудовых мигрантов.
Всем троим гражданам будет оказана всесторонняя помощь по прибытии в Узбекистан. Соответствующие государственные органы и общественные организации обеспечат их правовую, психологическую и социальную поддержку, способствуя более быстрому адаптированию в обществе.
Также подчёркивается важность проведения информационно-пропагандистской работы по информированию граждан, выезжающих за границу, о возможных рисках и способах их предотвращения. В последние годы Республика Польша стала одним из основных направлений трудовой миграции из Узбекистана.
В ответ на эту тенденцию и с целью усиления защиты прав и интересов наших соотечественников в ряде зарубежных дипломатических представительств Узбекистана, в том числе в Польше, создана должность атташе по вопросам трудовой миграции. Эта мера направлена на эффективное оказание помощи узбекистанцам за рубежом и создание системы оперативного реагирования на возникающие проблемы.
Программа «Возвращение на родину» является частью широкой государственной политики Узбекистана по поддержке соотечественников за рубежом. Только за период с 30 июля по 18 августа 2025 года в рамках этой инициативы на родину возвращено всего 621 наших гражданин из разных стран мира, из них трое — из Польши.