Toshkentda noqonuniy elektr iste’moli aniqlandi
O‘zbekiston Energoinspektsiyasi matbuot xizmatining xabar qilishicha, noqonuniy elektr energiyasi iste’moli aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Toshkent viloyati Energoinspektsiyasi hududiy boshqarmasi xodimlari tomonidan nazorat tadbirlari o‘tkazilgan. Tadbirlar davomida Yangiyul tumanida faoliyat yuritayotgan yakka tadbirkor X.
M.ga tegishli to‘qimachilik sexining uskunalari elektr tarmog‘iga ruxsatsiz ulanganligi aniqlangan. Ma’lum qilinishicha, turli ishlab chiqarish uskunalarini ulash va elektr energiyasidan tijorat maqsadlarida foydalanish faqat elektr ta’minoti tashkiloti bilan tegishli shartnoma tuzilgan taqdirda ruxsat etiladi.
Boshqa holatlarda elektr energiyasi iste’moli noqonuniy hisoblanadi. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, yetkazilgan zarar umumiy qiymati 3 milliard 78 million so‘mni tashkil qiladi.
Ushbu holat bo‘yicha barcha yig‘ilgan materiallar tergov organlariga yuborilgan va dastlabki tekshiruv o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Jinoyatchiga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 166-moddasi, to‘rtinchi qismi bo‘yicha 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.

В Ташкенте выявлено незаконное потребление электроэнергии
По сообщению пресс-службы Энергоинспекции Узбекистана, выявлено незаконное потребление электроэнергии. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками территориального управления Энергоинспекции Ташкентской области проведены контрольные мероприятия. В ходе мероприятий в Янгиюльском районе было выявлено, что оборудование текстильного цеха, принадлежащего индивидуальному предпринимателю Х.
М., подключено к электросети без разрешения. Сообщается, что подключение различного производственного оборудования и использование электроэнергии в коммерческих целях разрешается только при наличии соответствующего договора с организацией электроснабжения.
В иных случаях потребление электроэнергии считается незаконным. По предварительным расчетам, общий ущерб составляет 3 миллиарда 78 миллионов сумов.
По данному факту все собранные материалы направлены в следственные органы, планируется проведение предварительного расследования. Преступнику может грозить наказание в виде лишения свободы на срок до 15 лет по части четвертой статьи 166 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.