Farg‘ona vodiysida gaz ta’minoti 36 soat to‘xtaydi
Farg‘ona vodiysida tabiiy gaz ta’minoti 5-sentabr kuni tushlikdan boshlab 36 soat davomida vaqtincha to‘xtatiladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi ma’lum qildi. Yozgi-qishki mavsumga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida Farg‘ona vodiyning tog‘li hududida joylashgan “Axangaran — Pungon” magistral gaz quvuri bo‘limining qurilishi yakunlandi.
Ushbu yangi yo‘lak taxminan 22 kilometr uzunlikda bo‘lib, montaj ishlarini yakunlash va yangi bo‘limni ulash uchun gaz ta’minoti vaqtincha to‘xtatiladi. Gaz ta’minotidagi cheklovlar Farg‘ona, Andijon hamda Namangan viloyatlaridagi gaz quyish shoxobchalari va yirik sanoat korxonalariga ta’sir qiladi.
Ushbu choralar mahalliy hokimiyatlar bilan kelishilgan. Aholiga noqulayliklarni kamaytirish maqsadida 5 va 6 sentabr kunlari avtomobil benzini savdosi hajmi oshirilishi rejalashtirilgan.
Qurilish ishlari davomida uy xo‘jaliklariga tabiiy gaz yetkazib berishda uzilishlarning oldini olish uchun barcha zarur choralar ko‘riladi. Shuning uchun aholining gaz ta’minotida jiddiy muammolar yuzaga kelmasligi ta’minlanadi.
Bu vaqtinchalik to‘xtatish tabiiy gaz infratuzilmasini mustahkamlash va kelgusi mavsumda ishonchli ishlashini ta’minlash uchun zarurdir.

Газоснабжение в Ферганской долине будет приостановлено на 36 часов
В Ферганской долине подача природного газа будет временно приостановлена с полудня 5 сентября на 36 часов. Об этом сообщил Upl.uz.
Об этом сообщило Министерство энергетики Республики Узбекистан. В целях подготовки к летне-зимнему сезону завершено строительство участка магистрального газопровода «Ахангаран — Пунгон», расположенного в горной зоне Ферганской долины.
Этот новый участок протяжённостью около 22 километров, для завершения монтажных работ и подключения нового участка, подача газа будет временно приостановлена. Ограничения в газоснабжении затронут газовые заправочные станции и крупные промышленные предприятия в Ферганской, Андижанской и Наманганской областях.
Эти меры согласованы с местными властями. С целью минимизации неудобств для населения планируется увеличить объём продаж автомобильного бензина 5 и 6 сентября.
Во время строительных работ будут приняты все необходимые меры для предотвращения перебоев в поставках природного газа в домохозяйства. Поэтому обеспечивается отсутствие серьёзных проблем с газоснабжением населения.
Это временное приостановление необходимо для укрепления инфраструктуры природного газа и обеспечения её надёжной работы в предстоящем сезоне.