Talabalarga yotoqxona o‘rniga ijara puli qismi beriladi
Davlat oliy ta’lim muassasalarining talabalariga yotoqxona joyi yetishmaganda, ularning yashash uchun ijara haqini qisman qoplash imkoniyati berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi. Qonunchilikka muvofiq, yotoqxona bilan ta’minlanmagan davlat oliy ta’lim muassasalari talabalari, o‘zlari yoki ota-onalari nomiga tegishli bo‘lmagan uyda ijarada yashayotganlar uchun har oyda ijara haqining bir qismi qoplab beriladi.
Ushbu kompensatsiya miqdori Toshkent shahrida oyiga 412 ming so‘m (1 bazaviy hisoblash qiymati), boshqa hududlarda esa oyiga 206 ming so‘m (0,5 bazaviy hisoblash qiymati) miqdorida belgilangan. Agar bir kvartirada bir nechta talabalar istiqomat qilsa, har biri ushbu subsidiya olish huquqiga ega bo‘ladi, ammo barchasi ijara shartnomasida ko‘rsatilgan bo‘lishi shart.
Kompensatsiya olish uchun talabalar maxsus ariza va kerakli hujjatlarni tayyorlab, yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosariga yoki talabalarning yashash joyi bilan bog‘liq masalalarni muvofiqlashtirish bo‘limiga topshirishlari lozim. Kerakli hujjatlar qatoriga ikki nusxada to‘ldirilgan ariza shakli hamda ijara shartnomasining nusxasi kiradi.
Ushbu tartib talabalar uchun ijarada yashash xarajatlarini kamaytirishga yordam beradi va ularning o‘qish jarayonini qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladi.

Студентам предоставляется часть арендной платы вместо общежития
Студентам государственных высших учебных заведений предоставлена возможность частичной компенсации платы за аренду жилья в случае отсутствия места в общежитии. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщила пресс-служба Министерства юстиции Республики Узбекистан. В соответствии с законодательством, студентам государственных высших учебных заведений, не обеспеченным общежитием, которые проживают в арендованном жилье, не принадлежащем им или их родителям, ежемесячно частично компенсируется плата за аренду.
Размер данной компенсации установлен в размере 412 тысяч сумов в месяц (1 базовая расчетная величина) для города Ташкента и 206 тысяч сумов в месяц (0,5 базовой расчетной величины) для других регионов. Если в одной квартире проживает несколько студентов, каждый из них имеет право на получение данной субсидии, однако все они должны быть указаны в договоре аренды.
Для получения компенсации студенты должны подготовить специальное заявление и необходимые документы и подать их заместителю декана по работе с молодежью или в отдел координации вопросов, связанных с местом проживания студентов. В перечень необходимых документов входит заявление в двух экземплярах и копия договора аренды.
Данная процедура поможет студентам снизить расходы на проживание в арендуемом жилье и будет способствовать поддержке их учебного процесса.