Kokandda kuchli dorilar kontrabandasi bo‘yicha jinoyat ochildi
Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati xabariga ko‘ra, kuchli ta’sirga ega dorilarni noqonuniy aylantirish va kontrabanda bilan bog‘liq holatda bir erkak ushlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari ichki ishlar organlari va viloyat bojxona boshqarmasi bilan hamkorlikda maxsus tezkor tadbir o‘tkazishdi. Ushbu tadbir davomida 1980 yilda tug‘ilgan Kokand shahrida yashovchi fuqaro, o‘zining “Tracker” rusumli avtomobili bilan “Farg‘ona-Kokand” yo‘nalishida harakatlanayotganda qo‘lga olindi.
Avtomobil ko‘zdan kechirilganda, 11 200 dona kuchli ta’sirga ega psixotrop dori “Regapen” topilib, dalil sifatida musodara qilindi. Ma’lum bo‘lishicha, ushbu shaxs ilgari ham O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Kontrabanda” va “Giyohvand moddalar, ularning analoglari yoki psixotrop moddalardan noqonuniy ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash va boshqa harakatlar, shu jumladan ularni sotish” moddalariga asosan javobgarlikka tortilgan.
Surishtiruv ishlari davomida aniqlanishicha, ushbu kuchli ta’sirga ega dori moddasi Qirg‘iziston hududidan kontrabanda yo‘li bilan olib o‘tilgan. Ushbu holat yuzasidan erkakka O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Kontrabanda”ning birinchi qismi hamda “Giyohvand bo‘lmagan kuchli ta’sirga ega moddalarni noqonuniy ishlab chiqarish, tarqatish, reklama qilish, namoyish etish yoki bunday moddalar va zaharli moddalarning noqonuniy aylanishi”ning beshinchi qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Jinoyatchiga 7 dan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin. Surishtiruv ishlari davom etmoqda.

В Коканде возбуждено уголовное дело по факту контрабанды сильнодействующих лекарств
По сообщению пресс-службы Государственной службы безопасности, задержан мужчина, подозреваемый в незаконном обороте и контрабанде сильнодействующих препаратов. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники Государственной службы безопасности совместно с органами внутренних дел и областным таможенным управлением провели специальное оперативное мероприятие. В ходе этого мероприятия был задержан гражданин, родившийся в 1980 году и проживающий в городе Коканд, который передвигался на своем автомобиле марки «Tracker» по маршруту «Фергана-Коканд».
При осмотре автомобиля было обнаружено и изъято в качестве доказательства 11 200 единиц сильнодействующего психотропного препарата «Регапен». Как выяснилось, данный человек ранее уже привлекался к ответственности по статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Контрабанда» и «Незаконное производство, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами, включая их продажу».
В ходе расследования установлено, что данный сильнодействующий препарат был ввезен контрабандным путем с территории Кыргызстана. По данному факту в отношении мужчины возбуждено уголовное дело по части первой статьи «Контрабанда» и части пятой статьи «Незаконное производство, распространение, рекламу, демонстрацию или незаконный оборот не наркотических сильнодействующих веществ и ядовитых веществ» Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Преступнику грозит наказание в виде лишения свободы на срок от 7 до 10 лет. Следственные действия продолжаются.