O‘zbekiston pasporti reytingda 72-o‘ringa ko‘tarildi
O‘zbekiston xalqaro pasportlar reytingida o‘z pozitsiyasini yaxshiladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Konsalting kompaniyasi Henley & Partners tomonidan tuzilgan reytingda mamlakat 74-o‘rindan 72-o‘ringa ko‘tarildi va ushbu o‘rinni Mozambik bilan bo‘lishdi. Hozirda O‘zbekiston fuqarolari dunyoning 62 davlatiga viza talab qilinmaydigan yoki kelib tushgandan keyin viza olish imkoniyati bilan sayohat qilishlari mumkin.
Eng kuchli pasportlar reytingida birinchi o‘rinni Singapur egallaydi. Singapur fuqarolari 193 davlatga vizasiz kirish huquqiga ega.
Eng past o‘rinda esa Afg‘oniston joylashgan bo‘lib, uning pasport egalari atigi 25 davlatga vizasiz kirish huquqiga ega. Reytingdagi ijobiy o‘zgarish O‘zbekistonning xalqaro maydondagi obro‘sining oshgani va hukumatning diplomatik aloqalarni mustahkamlash hamda boshqa davlatlar bilan munosabatlarni rivojlantirish borasidagi sa’y-harakatlari natijasidir.
Bu esa mamlakat fuqarolari uchun chet elga sayohat qilishda ko‘proq erkinlik va kamroq ma’muriy to‘siqlar mavjudligini bildiradi.

Паспорт Узбекистана поднялся на 72-е место в рейтинге
В рейтинге, составленном консалтинговой компанией Henley & Partners, страна поднялась с 74-го на 72-е место, разделив эту позицию с Мозамбиком. В настоящее время граждане Узбекистана могут путешествовать без визы или с возможностью получения визы по прибытии в 62 страны мира.
В рейтинге самых сильных паспортов первое место занимает Сингапур. Граждане Сингапура имеют право безвизового въезда в 193 страны.
На последнем месте находится Афганистан, паспорт которого позволяет безвизовый въезд всего в 25 стран. Положительные изменения в рейтинге отражают рост международного авторитета Узбекистана и результаты усилий правительства по укреплению дипломатических связей и развитию отношений с другими странами.
Это означает большую свободу и меньше административных препятствий для граждан страны при поездках за границу.