Toshkentda giyohvand moddalar saqlovchi ushlangan
Toshkent viloyati ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, giyohvand moddalarni saqlash va ularni sotish maqsadida saqlash holati aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan maxsus tezkor tadbir o‘tkazilgan. Tadbir davomida olingan ma’lumotlarga asosan, Toshkent viloyati Pskent tumanidagi “Oybek” mahallasida yashovchi 1992-yilda tug‘ilgan shaxsning uyida tintuv o‘tkazilgan.
Tekshiruv jarayonida ushbu shaxsdan polietilen paketlarga, choyshab qutilariga va kichik plastik paketlarga solingan “marixuana” giyohvand moddasi topilgan. Umumiy hisobda 4 ta paket, 24 ta choyshab qutisi va 10 ta kichik plastik paket aniqlangan.
Bundan tashqari, bir dona plastik idishda ham marixuana saqlangani aniqlangan. Topilgan barcha giyohvand moddalar dalil ashyolari sifatida olib qo‘yilgan va ish materiallariga qo‘shilgan.
Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 273-moddasi 5-qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Ushbu jinoyat uchun ayblanuvchiga 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.

В Ташкенте задержан хранитель наркотиков
По информации пресс-службы Главного управления внутренних дел Ташкентской области, выявлен факт хранения наркотиков с целью их сбыта. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками органов внутренних дел проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия, согласно полученной информации, в доме жителя района Пскент Ташкентской области, 1992 года рождения, проживающего в махалле «Ойбек», проведён обыск.
В ходе проверки у данного лица обнаружены наркотики «марихуана», упакованные в полиэтиленовые пакеты, коробки от простыней и небольшие пластиковые пакеты. В общей сложности выявлено 4 пакета, 24 коробки от простыней и 10 небольших пластиковых пакетов.
Кроме того, в одной пластиковой ёмкости также обнаружена марихуана. Все найденные наркотические вещества изъяты в качестве вещественных доказательств и приобщены к материалам дела.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 273, части 5 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. За данное преступление обвиняемому может быть назначено наказание в виде лишения свободы на срок до 20 лет.