Malibu haydovchisiga qoraytirilgan oynalar uchun jarima solindi
Poytaxt bosh boshqarma yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, yo‘l harakati qoidalarini buzgan shaxsga nisbatan tegishli choralar ko‘rilgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda “Malibu” rusumli avtomobil haydovchisi va yo‘l harakati nazorati inspektori ishtirokidagi videorolik tarqaldi. Inspektor avtomobilning old oynasining davlat tomonidan belgilangan standartlarga mos kelmaydigan darajada qoraytirilgani sababli haydovchini to‘xtatdi.
Ammo haydovchi noma’lum shaxsga qo‘ng‘iroq qilib, mobil telefonini inspektorga uzatdi va suhbatdan so‘ng qonuniy choralar ko‘rilmasdan ozod qilindi. Ijtimoiy tarmoqlardagi foydalanuvchilarning noroziligi va keng jamoatchilik e’tirozidan so‘ng, yo‘l harakati nazorati xodimlari ushbu qoidabuzarni topib, uning avtomobilini jarima maydonchasiga joylashtirdi.
Ta’kidlash joizki, jarima maydonchasida avtomobil old oynasidan qoraytiruvchi plyonka olib tashlangan edi. Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik kodeksining “Ko‘z o‘ngini cheklovchi oynalar, shuningdek, oynalarni qoraytiruvchi yoki aks ettiruvchi plyonkalar bilan jihozlangan transport vositalarini ekspluatatsiya qilish” moddasiga binoan ma’muriy protokol rasmiylashtirildi.
Qoidabuzarga 25 bazaviy hisoblash miqdorida jarima solinishi mumkin, bu 10 million 300 ming so‘mni tashkil etadi.

Водителю из Малибу выписали штраф за тонированные стекла
По сообщению пресс-службы главного управления безопасности дорожного движения столицы, в отношении лица, нарушившего правила дорожного движения, были приняты соответствующие меры. Об этом сообщил Upl.uz.
В социальных сетях распространилось видео с участием водителя автомобиля марки «Malibu» и инспектора дорожного контроля. Инспектор остановил водителя из-за того, что лобовое стекло автомобиля было затемнено не в соответствии с государственными стандартами.
Однако водитель позвонил неизвестному лицу, передал мобильный телефон инспектору, и после разговора был отпущен без принятия законных мер. После недовольства пользователей социальных сетей и широкой общественности сотрудники дорожного контроля нашли данного нарушителя и поместили его автомобиль на штрафную стоянку.
Стоит отметить, что на штрафной стоянке с лобового стекла автомобиля была снята затемняющая пленка. По данному факту был оформлен административный протокол в соответствии со статьей Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан «Эксплуатация транспортных средств с ограничивающими обзор стеклами, а также оборудованных затемняющими или отражающими пленками».
Нарушителю может быть наложен штраф в размере 25 базовых расчетных величин, что составляет 10 миллионов 300 тысяч сум.