Fuqarolarning tasvir huquqlari kuchaytiriladi
Deputatlar fuqarolarning o‘z tasvirlari ustidan huquqlarini kuchaytirishga qaratilgan qonunchilikka o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar kiritishni muhokama qilmoqdalar. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Loyihaga muvofiq, insonni suratga olish va uning tasviridan foydalanish uchun rozilik olish majburiy hisoblanadi. Agar shaxs huquqiy jihatdan qobiliyatsiz bo‘lsa, rozilikni uning qonuniy vakili beradi.
Shaxs vafot etgan taqdirda, agar u tirikligida o‘z tasviridan foydalanishga rozilik bermagan bo‘lsa, bu huquq merosxo‘rlarga o‘tadi. Shuningdek, qonun loyihasida 16 yoshgacha bo‘lgan bolalar mustaqil huquq subyekti sifatida tan olinadi.
16 yoshgacha bo‘lgan bolalarning tasvirini olish va undan foydalanish uchun ota-onalari yoki vasiylari rozilik berishi lozim. 16 yoshdan boshlab esa bolalar bu qarorlarni o‘zlari qabul qilish huquqiga ega bo‘ladi.
Bundan tashqari, qonun loyihasi videokuzatuv paytida shaxsiy daxlsizlikni ta’minlash talablarini belgilaydi. Agar bino yoki inshootda videokuzatuv tizimi o‘rnatilgan bo‘lsa, bu haqda ogohlantiruvchi belgi majburiy tarzda joylashtiriladi.
Qonun loyihasida ruxsatsiz suratga olish va tasvirdan foydalanish mumkin bo‘lgan holatlar ro‘yxati ham keltirilgan. Ushbu huquqiy o‘zgarishlar fuqarolarning shaxsiy daxlsizligini himoya qilish va ularning tasvirlari ustidan nazoratni kuchaytirishga xizmat qiladi.

Права граждан на изображение будут усилены
Депутаты обсуждают внесение изменений и дополнений в законодательство, направленных на усиление прав граждан на собственные изображения. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно проекту, получение согласия на фотографирование человека и использование его изображения является обязательным. Если лицо юридически недееспособно, согласие дает его законный представитель.
В случае смерти лица, если при жизни оно не давало согласия на использование своего изображения, это право переходит к наследникам. Также в законопроекте предусмотрено признание детей до 16 лет самостоятельными субъектами права.
Для получения согласия на фотографирование и использование изображения детей до 16 лет необходимо разрешение родителей или опекунов. С 16 лет дети имеют право самостоятельно принимать такие решения.
Кроме того, законопроект устанавливает требования по обеспечению личной неприкосновенности при видеонаблюдении. Если в здании или сооружении установлена система видеонаблюдения, обязательно размещается предупреждающий знак.
В законопроекте также приведен перечень случаев, когда съемка и использование изображений без разрешения допускаются. Эти правовые изменения направлены на защиту личной неприкосновенности граждан и усиление контроля над использованием их изображений.