Toshkentda minorali kran qulab, operator halok bo‘ldi
Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo‘mitasi matbuot xizmatida minorali kranning qulashiga oid rasmiy bayonot e’lon qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Joriy yilning 8 sentyabr kuni soat taxminan 16:10 da Toshkent shahrining Chilonzor tumanidagi Tirsakobod ko‘chasida joylashgan “Dumbirobod Siti” qurilish maydonchasida favqulodda hodisa yuz berdi. Minorali kranni o‘rnatish jarayonida u qulab tushdi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, kran poydevorga mustahkam bog‘lanmaganligi sababli, keyingi qismlarini o‘rnatish uchun harakatlanayotganda egilib, poydevorga bog‘lanmagan ikkita tayanch qismi yerga yiqildi. Ushbu hodisa natijasida kran kabinasida bo‘lgan kran operatori halok bo‘ldi.
Shuningdek, ikki nafar ishchi turli darajadagi jarohatlar olib, shifoxonaga yotqizildi. Toshkent shahar sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo‘mitasi boshqarmasi tomonidan hodisaning barcha tafsilotlarini aniqlash va sabablari yuzasidan ekspert-texnik komissiya tuzildi.
Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda. Ushbu holat qurilish sohasida xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya etishning muhimligini yana bir bor ta’kidlaydi.

В Ташкенте обрушился кран с мачтой, оператор погиб
В пресс-службе Комитета по промышленной, радиационной и ядерной безопасности опубликовано официальное заявление о падении башенного крана. Об этом сообщает Upl.uz.
8 сентября текущего года примерно в 16:10 на строительной площадке «Dumbirobod City», расположенной на улице Тирсакобод в Чиланзарском районе города Ташкента, произошёл чрезвычайный случай. Во время установки башенного крана он рухнул.
По предварительным данным, кран не был надежно закреплен к фундаменту, в результате чего при попытке установить последующие части он наклонился, и две опорные части, не закрепленные к фундаменту, упали на землю. В результате этого инцидента оператор крана, находившийся в кабине, погиб.
Кроме того, двое рабочих получили травмы различной степени тяжести и были госпитализированы. Управлением Комитета по промышленной, радиационной и ядерной безопасности города Ташкента создана экспертно-техническая комиссия для выяснения всех деталей происшествия и причин.
В настоящее время ведется расследование. Этот случай ещё раз подчёркивает важность строгого соблюдения правил безопасности в строительной сфере.