Toshkentda oliy ta’lim markazdan ko‘chiriladi
Toshkent shahrida oliy ta’lim muassasalarini shaharning markazidan ko‘chirish rejalashtirilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu orqali markaziy hududdagi qimmatbaho yer maydonlari zamonaviy infratuzilmani rivojlantirish uchun bo‘shatiladi. Ushbu tashabbus doirasida Toshkent farmatsevtika instituti Toshkent viloyatidagi Tashkent Pharma Park ilmiy-tadqiqot klasteriga ko‘chiriladi.
Mazkur qadam poytaxtda so‘nggi vaqtlarda ishlab chiqilgan prezident farmoni loyihasida bayon etilgan kechki iqtisodiyotni rivojlantirish dasturining bir qismi hisoblanadi. Institut ko‘chirilganidan so‘ng bo‘shaydigan yer maydonida katta hajmdagi qurilish ishlari amalga oshiriladi.
Bu yerda besh yulduzli mehmonxona va ming o‘rinli ko‘p qavatli avtoturargoh barpo etilishi ko‘zda tutilgan. Qurilish tugagach, mazkur obyektlar davlat mulkiga o‘tadi.
Ushbu loyiha shaharning infratuzilmasini yanada yaxshilash va iqtisodiy faoliyatni kengaytirishga xizmat qiladi.

В Ташкенте высшее образование будет перенесено из центра
В Ташкенте планируется перенести высшие учебные заведения из центра города. Об этом сообщает Upl.uz.
Таким образом, дорогие земельные участки в центральной части города будут освобождены для развития современной инфраструктуры. В рамках этой инициативы Ташкентский фармацевтический институт будет перенесён в научно-исследовательский кластер Tashkent Pharma Park в Ташкентской области.
Этот шаг является частью программы развития вечерней экономики, изложенной в недавно разработанном проекте указа президента. После переноса института на освободившемся участке будет проведено масштабное строительство.
Здесь планируется построить пятизвёздочный отель и многоэтажную парковку на тысячу мест. После завершения строительства эти объекты перейдут в государственную собственность.
Данный проект направлен на дальнейшее улучшение инфраструктуры города и расширение экономической деятельности.