Interpol qidiruvida bo‘lgan jinoyatchilar O‘zbekistonda
Ma’lum qilinishicha, O‘zbekistonga Interpol tomonidan xalqaro qidiruvga berilgan ikki jinoyatchi olib kelindi. Jumladan, Polsha davlatidan jinsiy zo‘ravonlik sodir etgan va mamlakatdan qochib ketgan fuqaro ekstraditsiya qilindi.
Shuningdek, noqonuniy migratsiyaga qarshi kurash doirasida Amerika Qo‘shma Shtatlari tomonidan 39 nafar O‘zbekiston fuqarosi deportatsiya qilindi. Ularning orasida, alohida katta miqdorda firibgarlik jinoyatini sodir etgani uchun Interpol tomonidan qidiruvga berilgan shaxs ham bor edi.
Ushbu holatlar O‘zbekiston huquq-tartibot organlarining xorijiy davlatlar, xususan, Polsha va AQSh bilan yaqin hamkorligi natijasida amalga oshirildi. Bu hamkorlik qidiruvda bo‘lgan jinoyatchilarni ushlash va ularni javobgarlikka tortishda samaradorlikni oshirmoqda.
Qo‘lga olingan shaxslar Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida kutib olindi va ular tegishli huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirildi. Endilikda ular ustidan qonuniy choralar ko‘riladi.

Преступники, находящиеся в розыске Интерпола, в Узбекистане
Сообщается, что в Узбекистан были доставлены двое преступников, объявленных в международный розыск Интерполом. В частности, из Польши был экстрадирован гражданин, совершивший сексуальное насилие и скрывшийся из страны.
Кроме того, в рамках борьбы с незаконной миграцией из Соединённых Штатов Америки были депортированы 39 граждан Узбекистана. Среди них был также человек, объявленный в розыск Интерполом за совершение крупного мошенничества.
Эти случаи стали результатом тесного сотрудничества правоохранительных органов Узбекистана с иностранными государствами, в частности с Польшей и США. Это сотрудничество повышает эффективность поимки разыскиваемых преступников и привлечения их к ответственности.
Задержанные были встречены в Международном аэропорту Ташкента имени Ислама Каримова и переданы соответствующим правоохранительным органам. Теперь в отношении них будут приняты законные меры.