Uzenergoinspeksiya matbuot xizmati xabariga ko‘ra, Samarqand viloyati hududida joylashgan konfet ishlab chiqarish sexida tabiiy gazni noqonuniy ravishda tijorat maqsadlarida iste’mol qilish holati aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Samarqand viloyati Uzenergoinspeksiya boshqarmasi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan nazorat tadbirlari davomida Pastdarg‘om tumanidagi ushbu sexda barcha uskunalar gaz ta’minotiga ruxsatsiz ulanganligi aniqlangan. Bu holat tabiiy gazning katta miqdorda noqonuniy ishlatilishiga sabab bo‘lgan.
Mutaxassislarning dastlabki hisob-kitoblariga ko‘ra, gaz ta’minoti korxonasiga yetkazilgan zarar jami 609,7 million so‘mni tashkil qilmoqda. Mazkur holat yuzasidan tegishli hujjatlar rasmiylashtirilib, tergov organlariga yuborilgan.
Jinoiy ish ochilishi mumkin bo‘lib, tadbirkorga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 169-moddasi, to‘rtinchi qismi bo‘yicha 15 yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazosi qo‘llanilishi ehtimoldan xoli emas. Ushbu holat qonun ustuvorligini ta’minlash va tabiiy resurslardan qonuniy foydalanishni nazorat qilish borasida muhim ahamiyatga ega.

В Самарканде выявлено незаконное использование газа на конфетной фабрике
По сообщению пресс-службы Узэнергоинспекции, на территории Самаркандской области в цехе по производству конфет выявлен факт незаконного использования природного газа в коммерческих целях. Об этом сообщает Upl.uz.
В ходе контрольных мероприятий, проведённых сотрудниками управления Узэнергоинспекции Самаркандской области, было установлено, что все оборудование в данном цехе в Пастдаргомском районе подключено к газоснабжению без разрешения. Это привело к значительному незаконному потреблению природного газа.
По предварительным подсчётам специалистов, ущерб, причинённый газоснабжающей организации, составляет в общей сложности 609,7 миллиона сумов. По данному факту оформлены соответствующие документы и направлены в следственные органы.
Возможно возбуждение уголовного дела, предпринимателю грозит наказание в виде лишения свободы на срок до 15 лет по части 4 статьи 169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Данный случай имеет важное значение для обеспечения верховенства закона и контроля за законным использованием природных ресурсов.