Toshkent viloyatida bolalar o‘g‘irlanmadi, yolg‘on xabar tarqaldi
Kecha, 10 sentyabr kuni ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent viloyatida bolalar o‘g‘irlanishi haqida noto‘g‘ri ma’lumot tarqaldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu xabarda viloyatda niqob taqqan erkaklar jamoasi bolalarni o‘g‘irlashi aytilgan. Shuningdek, bir o‘g‘il bola qora avtomobildan qutulib chiqqani, ammo o‘g‘irlaganlar uni quvib yetib, kanalga tashlab yuborgani haqida gapirilgan.
Mazkur ma’lumot tarqalganidan so‘ng, viloyat huquqni muhofaza qiluvchi organlari holatni o‘rganishga kirishdi. Tekshiruv davomida 13 yoshli o‘smir, Yukorichirchiq tumanida yashovchi bola, ushbu vahima manbai bo‘lgani ma’lum bo‘ldi.
9 sentyabr kuni bola uyidan do‘stiga ketgan, ota-onasiga xabar bermagan. Topilganda esa u jazodan qochish uchun o‘g‘irlanish haqidagi butunlay yolg‘on voqeani o‘ylab topgan.
O‘smir o‘zini niqobli erkaklar qora avtomobilda o‘g‘irlab ketgani, qo‘llari, oyoqlari va og‘zi bog‘langanini aytgan. Shuningdek, uni avtomobil bagajiga yashirganini, lekin u undan chiqib ketishga muvaffaq bo‘lganini so‘zlagan.
Ota-onalar bu gaplarga ishonib, o‘g‘irlanish haqida video yozib, keyinchalik ijtimoiy tarmoqlarda tarqalishiga sabab bo‘lgan. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar tekshiruvdan so‘ng bolaning so‘zlari yolg‘on ekanligini tan oldi.
Toshkent viloyati ichki ishlar idoralarining ma’lum qilishicha, so‘nggi yillarda viloyatda bolalar o‘g‘irlanishi bo‘yicha hech qanday holat qayd etilmagan. Shunday qilib, tarqalgan ma’lumotlar haqiqatga to‘g‘ri kelmasligi aniqlangan.

В Ташкентской области дети не похищались, распространилась ложная информация
Вчера, 10 сентября, в социальных сетях распространилась неверная информация о похищении детей в Ташкентской области. Об этом сообщил Upl.uz.
В этом сообщении говорилось, что в области группа мужчин в масках похищает детей. Также упоминалось, что один мальчик сумел убежать из черного автомобиля, но похитители догнали его и бросили в канал.
После распространения этой информации правоохранительные органы области начали расследование ситуации. В ходе проверки выяснилось, что источником паники стал 13-летний подросток, проживающий в районе Юкоричирчик.
9 сентября мальчик ушел из дома к другу, не сообщив родителям. Когда его нашли, он признался, что придумал полностью ложную историю о похищении, чтобы избежать наказания.
Подросток рассказал, что его похитили мужчины в масках на черном автомобиле, связали руки, ноги и рот. Также он сказал, что его спрятали в багажнике машины, но он сумел выбраться.
Родители поверили этим словам, сняли видео о похищении, которое затем распространилось в социальных сетях. После проверки правоохранительные органы признали, что слова мальчика были ложью.
По информации управления внутренних дел Ташкентской области, в последние годы в области не зафиксировано ни одного случая похищения детей. Таким образом, распространившаяся информация не соответствует действительности.