Xitoy-Markaziy Osiyo savdo ko‘rgazmasi ochiladi
Toshkentdagi Xalqaro ko‘rgazmalar markazida yaqin kunlarda Xitoy va Markaziy Osiyo imkoniyatlarini birlashtiruvchi yirik tadbir ochiladi. 2025 yil 16-18 sentyabr kunlari O‘zbekistonda Xitoy-Markaziy Osiyo savdo ko‘rgazmasi kengaytirilgan formatda o‘tkazilib, sizga Xitoy bozoriga kirish imkoniyatlarini taqdim etadi.
Ushbu ko‘rgazmada uchta asosiy yo‘nalish – yangi biznes imkoniyatlari taqdim etiladi. Texnologiyalar va ekologik rivojlanish bir joyda namoyish etiladi.
Ko‘rgazmada Xitoyning ilg‘or yutuqlari, jumladan Gree kompaniyasining “Oilaviy intellektual yechimlari”, Hisense’ning “Ultraaniq displey texnologiyasi”, shuningdek, Zhejiang Hangcha va North Heavy Industry kabi yetakchi kompaniyalarning energiya tejamkor texnikalari va aqlli kon uskunalari taqdim etiladi. Tadbirda taxminan 200 dan ortiq yetakchi Xitoy kompaniyalari ishtirok etadi.
Eksponatlar sensorli terminallardan tortib, biomimetik robotlar, sun’iy intellekt asosidagi diagnostika va davolash tizimlarigacha bo‘lgan eng innovatsion sohalarni qamrab oladi. Ochilish kuni Xitoy va O‘zbekiston rasmiy idoralari vakillari, savdo-sanoat uyushmalari va kompaniyalar ishtirokida savdo va investitsiyalar bo‘yicha forum o‘tkaziladi.
Maxsus maydonlarda brendlarni taqdim etish va soha bo‘yicha muzokaralar tashkil etiladi. Talablar va takliflar onlayn tarzda real vaqt rejimida e’lon qilinadi, bu esa ko‘rgazma davomida to‘g‘ridan-to‘g‘ri xarid va hamkorlikni boshlash imkonini beradi.
Shuningdek, tadbir doirasida Xitoy madaniyatini yaqinroq tanish uchun milliy imidj zonasi tashkil etiladi. Bu yerda kaligrafiya ustaxonasi, choy marosimi va qog‘oz kesish san’ati bo‘yicha mahorat darslari o‘tkaziladi, bu esa tashrif buyuruvchilarga Xitoy madaniyati muhitini his qilish imkonini beradi.
Ko‘rgazmada oltita asosiy yo‘nalish va milliy imidj zonasi namoyish etiladi: aqlli ishlab chiqarish va sanoat uskunalari, yashil energetika va energiya saqlovchilar, elektron texnologiyalar, aqlli transport, ekologik qurilish materiallari hamda raqamli savdo va xizmatlar. Eng istiqbolli sohalar, jumladan yangi energiya manbalariga ega avtomobillar, mexanik uskunalar, ekologik qishloq xo‘jaligi, maishiy elektronika va raqamli xizmatlar keng ko‘lamda taqdim etiladi.
Xitoy kompaniyalari so‘nggi yutuqlarini olib kelib, bevosita hamkorlikka tayyor ekanliklarini bildiradi. Siz texnologik yangilanishni izlayotgan korxona yoki Markaziy Osiyoda o‘z brendini kengaytirmoqchi bo‘lgan tashkilot bo‘lsangiz, ushbu ko‘rgazma 2025 yil uchun muhim biznes voqeangizga aylanadi.
Sizni hamkorlikka taklif qilamiz. Keling, Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi yangi imkoniyatlarni ochaylik.

Откроется Китайско-Центральноазиатская торговая выставка
В Международном выставочном центре в Ташкенте в ближайшие дни откроется крупное мероприятие, объединяющее возможности Китая и Центральной Азии. С 16 по 18 сентября 2025 года в Узбекистане в расширенном формате пройдет торговая выставка Китай-Центральная Азия, которая предоставит вам возможности выхода на китайский рынок.
На этой выставке будут представлены три основных направления – новые бизнес-возможности. Технологии и экологическое развитие будут демонстрироваться вместе.
На выставке будут представлены передовые достижения Китая, включая «Семейные интеллектуальные решения» компании Gree, «Ультрачеткая дисплейная технология» Hisense, а также энергосберегающая техника и умное горное оборудование ведущих компаний, таких как Zhejiang Hangcha и North Heavy Industry. В мероприятии примут участие около 200 ведущих китайских компаний.
Экспонаты охватывают самые инновационные области – от сенсорных терминалов до биомиметических роботов, систем диагностики и лечения на основе искусственного интеллекта. В день открытия состоится форум по торговле и инвестициям с участием официальных представителей Китая и Узбекистана, торгово-промышленных ассоциаций и компаний.
На специальных площадках будут организованы презентации брендов и отраслевые переговоры. Требования и предложения будут объявляться онлайн в режиме реального времени, что позволит начать прямые закупки и сотрудничество во время выставки.
Кроме того, в рамках мероприятия будет организована национальная имиджевая зона для более близкого знакомства с китайской культурой. Здесь пройдут мастер-классы по каллиграфии, чайной церемонии и искусству вырезания из бумаги, что позволит посетителям почувствовать атмосферу китайской культуры.
На выставке будут представлены шесть основных направлений и национальная имиджевая зона: умное производство и промышленное оборудование, зеленая энергетика и энергосбережение, электронные технологии, умный транспорт, экологичные строительные материалы, а также цифровая торговля и услуги. Будут широко представлены наиболее перспективные отрасли, включая автомобили с новыми источниками энергии, механическое оборудование, экологическое сельское хозяйство, бытовую электронику и цифровые услуги.
Китайские компании привезут свои последние достижения и заявят о готовности к прямому сотрудничеству. Если вы предприятие, ищущее технологические обновления, или организация, желающая расширить свой бренд в Центральной Азии, эта выставка станет важным бизнес-событием для вас в 2025 году.