O‘zbek talabalarining Rossiyadagi aspirantlari ko‘paymoqda
2024 yilda Rossiyaning oliy ta’lim muassasalarida o‘qiyotgan O‘zbekiston fuqarolari soni 435 nafarga yetdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar Rossiya Fanlar Akademiyasi Yuqori maktabi (NIU VSHÉ) Statistika tadqiqotlari va bilim iqtisodiyoti instituti tomonidan taqdim etilgan. Mazkur ko‘rsatkich O‘zbekistonni Rossiyada ilmiy daraja olish uchun yosh olimlarini yuboruvchi mamlakatlar orasida to‘rtinchi o‘ringa olib chiqdi.
Rossiyada ilmiy darajani olayotgan xorijiy talabalar orasida o‘zbek aspirantlarining ulushi 3,5 foizni tashkil etmoqda. Qiziqarli jihati shundaki, 2017 yildan beri Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi (MDH) mamlakatlaridan kelayotgan aspirantlar soni 1,9 foizga kamaygan bo‘lsa-da, O‘zbekistonda Rossiyadagi aspirantura dasturlariga bo‘lgan qiziqish barqarorligicha qolmoqda.
Rossiyadagi oliy ta’lim muassasalarida o‘qiyotgan aspirantlar soni bo‘yicha mamlakatlar reytingida O‘zbekiston barqaror ravishda birinchi beshlik qatoridan joy olgan. Reytingda yetakchi o‘rinni Xitoy egallab, 4700 nafar yosh olimni yuborgan, bu umumiy xorijiy aspirantlar kontingentining 38,5 foizini tashkil etadi.
Keyingi o‘rinlarda Qozog‘iston (938 nafar) va Suriya (724 nafar) joylashgan. Beshlikni esa 388 nafar aspiranti bilan Iroq yakunlaydi, u O‘zbekistonning ortidan keladi.
Shuningdek, Rossiyaning yetakchi universitetlari, jumladan Moskva Davlat Universiteti, Plekhanov nomidagi Rossiya Iqtisodiyot Universiteti va MISiS kabi oliy ta’lim muassasalarining O‘zbekistonda filiallari faoliyat yuritmoqda. Bu filiallar ikki mamlakat ta’lim tizimlarini integratsiyalashda muhim ahamiyatga ega bo‘lib, yoshlarimizga yuqori sifatli rossiyalik ta’limni xorijga chiqmasdan olish imkonini beradi.

Узбекских студентов в России становится все больше
В 2024 году количество граждан Узбекистана, обучающихся в высших учебных заведениях России, достигло 435 человек. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные были предоставлены Институтом статистических исследований и экономики знаний Высшей школы экономики Российской академии наук (НИУ ВШЭ). Данный показатель вывел Узбекистан на четвертое место среди стран, отправляющих молодых ученых в Россию для получения научной степени.
Среди иностранных студентов, получающих научную степень в России, доля узбекских аспирантов составляет 3,5 процента. Интересно, что с 2017 года количество аспирантов из стран СНГ уменьшилось на 1,9 процента, однако интерес Узбекистана к программам аспирантуры в России остается стабильным.
По количеству аспирантов, обучающихся в высших учебных заведениях России, Узбекистан стабильно занимает место в первой пятерке стран. Лидирующее место занимает Китай, отправивший 4700 молодых ученых, что составляет 38,5 процента от общего числа иностранных аспирантов.
На следующих местах находятся Казахстан (938 человек) и Сирия (724 человека). Пятерку замыкает Ирак с 388 аспирантами, который идет следом за Узбекистаном.
Также в Узбекистане действуют филиалы ведущих российских университетов, таких как Московский государственный университет, Российский экономический университет имени Г.В. Плеханова и МИСиС. Эти филиалы играют важную роль в интеграции образовательных систем двух стран, предоставляя нашей молодежи возможность получать качественное российское образование, не выезжая за границу.