Taganrogdan O‘zbekistonga SP-30 samolyotlari yetkaziladi
Taganrog hokimiyati Rossiyadan O‘zbekistonga va Qozog‘istonga engil motorli SP-30 samolyotlarini yetkazib berish haqida ma’lumot berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu samolyotlar Rossiyaning Taganrog shahridagi korxonada yig‘iladi. Rostov viloyati Investitsion rivojlanish agentligi bosh direktori Igor Burakov so‘nggi 12 oy ichida Taganrog korxonasi 13 ta SP-30 samolyotini ishlab chiqqanini, so‘nggi ikki yil ichida esa umumiy hisobda 20 dan ortiq samolyot tayyorlanganini ta’kidladi.
Ushbu samolyotlar hozirda O‘zbekiston va Qozog‘istonga eksport qilinmoqda. Joriy yil bahorida O‘zbekistondagi “Navoiy” erkin iqtisodiy zonasida SP-30 samolyotlarini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalari e’lon qilindi.
Kutilishicha, birinchi O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan samolyot kuzda yig‘ish liniyasidan tushadi. SP-30 yengil, ikki o‘rinli samolyot bo‘lib, 2003 yildan beri ishlab chiqarilmoqda.
Uning asosiy xususiyati qisqa masofaga uchish va qo‘nish imkoniyatidir, bu esa qisqa va tayyorlanmagan maydonchalarda foydalanishga imkon beradi. Samolyot 100 ot kuchiga ega dvigatel bilan jihozlangan.

Из Таганрога в Узбекистан будут поставлены самолеты SP-30
Администрация Таганрога сообщила о поставках легких моторных самолетов SP-30 из России в Узбекистан и Казахстан. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти самолеты собираются на предприятии в городе Таганрог, Россия. Генеральный директор Агентства инвестиционного развития Ростовской области Игорь Бураков отметил, что за последние 12 месяцев таганрогское предприятие произвело 13 самолетов SP-30, а за последние два года в общей сложности было подготовлено более 20 самолетов.
В настоящее время эти самолеты экспортируются в Узбекистан и Казахстан. Весной текущего года были объявлены планы по организации производства самолетов SP-30 в свободной экономической зоне "Навои" в Узбекистане.
Ожидается, что первый самолет, произведенный в Узбекистане, сойдет с конвейера осенью. SP-30 — это легкий двухместный самолет, который производится с 2003 года.
Его основное преимущество — возможность взлета и посадки на короткие расстояния, что позволяет использовать его на коротких и неподготовленных площадках. Самолет оснащен двигателем мощностью 100 лошадиных сил.