Chegarachilikda zamonaviy dronlar joriy qilindi
Davlat xavfsizlik xizmati chegarachilik qo‘shinlarida zamonaviy dronlar majmui joriy qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Shuningdek, mamlakatda dronlarni ommaviy ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda. Global o‘zgarishlar va xavf-xatarlarning ortishi sharoitida dronlardan foydalanish xavfsizlik tizimining muhim qismi sifatida qabul qilinmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan mudofaa salohiyatini mustahkamlashga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Bu jarayonda chegarachilik qo‘shinlarini dron bo‘linmalari bilan mustahkamlash muhim yo‘nalishlardan biri bo‘lib, davlat chegarasini himoya qilish ishonchliligini sezilarli darajada oshirdi.
Dron operatorlarini tayyorlash uchun maxsus simulyatorlar qo‘llanilmoqda, ular haqiqiy jangovar sharoitlarni to‘liq taqlid qiladi. Turli vaziyatlar, jumladan chegara nazorati, havo razvedkasi, konvoylarni kuzatish hamda qonunbuzarliklarni aniqlash va kuzatish mashq qilinadi.
Hozirda O‘zbekiston Qurolli Kuchlarida dronlarni boshqarish uchun yagona markaz tashkil etish ishlari davom etmoqda. Ushbu markazning asosiy vazifalari jangovar tayyorgarlikni rejalashtirish va dronlarning parvozlarini nazorat qilish bo‘ladi, bu markazlashgan va samarali boshqaruvni ta’minlaydi.
IT-park innovatsiyalari direktori Albert Hamzinning ma’lumotiga ko‘ra, mamlakatda dronlarni ommaviy ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi va dasturiy ta’minot hamda texnologiyalar to‘liq mahalliylashtiriladi. Bu esa milliy mudofaa sanoatini yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.

На границе были внедрены современные дроны
Государственная служба безопасности внедрила комплекс современных дронов в пограничные войска. Об этом сообщает Upl.uz.
Также в стране планируется наладить массовое производство дронов. В условиях глобальных изменений и увеличения угроз использование дронов признается важной частью системы безопасности.
По инициативе Президента Узбекистана проводятся масштабные реформы, направленные на укрепление оборонного потенциала. В этом процессе укрепление пограничных войск дроновыми подразделениями является одним из важных направлений, что значительно повысило надежность защиты государственной границы.
Для подготовки операторов дронов используются специальные симуляторы, которые полностью имитируют реальные боевые условия. Отрабатываются различные ситуации, включая контроль границы, воздушную разведку, сопровождение конвоев, а также выявление и наблюдение за правонарушениями.
В настоящее время продолжаются работы по созданию единого центра управления дронами в Вооруженных силах Узбекистана. Основными задачами этого центра будут планирование боевой подготовки и контроль полетов дронов, что обеспечит централизованное и эффективное управление.
По словам директора IT-парка Альберта Хамзина, в стране будет налажено массовое производство дронов, а программное обеспечение и технологии будут полностью локализованы. Это будет способствовать дальнейшему развитию национальной оборонной промышленности.