Buxoroda noqonuniy dorilar saqlovchilari qo‘lga olindi
Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati xabariga ko‘ra, jinoyatchilar qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari hamda bojxona boshqarmasi mutaxassislari Buxoro tumani, 1985 yilda tug‘ilgan fuqaroning uyini va unga tegishli transport vositasini tekshirdi. Tekshiruv davomida sifat va kelib chiqishini tasdiqlovchi hujjatlarsiz jami 978 dona dori vositalari aniqlanib, musodara qilindi.
Musodara qilingan dorilar orasida “Imudon”, “Tserebrolizin”, “Dofamin”, “Maaloks” hamda yana 78 turdagi dori vositalari bor edi. Shuningdek, ushbu shaxs jinoyatchilik sherigi sifatida Buxoro shahri, 1962 yilda tug‘ilgan fuqaroni tan oldi.
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligining Farmatsevtika xavfsizligi markazi xulosasiga ko‘ra, aniqlangan dorilarning 32 tasi davlat reyestrida ro‘yxatdan o‘tmagan, 57 tasiga moslik sertifikatlari berilmagan, 6 tasi sifatsiz, 4 tasi soxta dori vositalari sifatida topildi. Bundan tashqari, jinoyatchilar dori vositalarini saqlash qoidalariga rioya qilmagan, bu esa iste’molchilarning sog‘lig‘iga zarar yetkazishi mumkinligi aniqlangan.
Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 3-moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Ushbu modda dori vositalarini ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash va sotishda sifat talablari buzilishi, shuningdek, kuchli ta’sir qiluvchi moddalarga oid retsept bo‘yicha dorilarni noqonuniy sotishni nazarda tutadi.
Ma’lum qilinishicha, jinoyatchilar ushbu dori vositalarini Buxoro shahri hamda Shofirkon, Peshku va Ramitan tumanlarida tarqatgan. Hodisa yuzasidan tergov harakatlari davom etmoqda.

В Бухаре задержаны хранители незаконных наркотиков
По сообщению пресс-службы Государственного комитета безопасности, преступники были задержаны. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники Государственного комитета безопасности и специалисты таможенной службы проверили дом гражданина, родившегося в 1985 году, в Бухарском районе, а также принадлежащее ему транспортное средство. В ходе проверки было обнаружено и изъято 978 единиц лекарственных средств без документов, подтверждающих их качество и происхождение.
Среди изъятых лекарств были "Имудон", "Церебролизин", "Дофамин", "Магалокс" и еще 78 видов лекарственных средств. Также этот человек признал другого преступника, гражданина, родившегося в 1962 году, как своего сообщника.
Согласно заключению Центра фармацевтической безопасности Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, 32 из обнаруженных лекарств не зарегистрированы в государственном реестре, на 57 не выданы сертификаты соответствия, 6 признаны некачественными, 4 - поддельными. Кроме того, было установлено, что преступники не соблюдали правила хранения лекарственных средств, что может нанести вред здоровью потребителей.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 3 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Эта статья касается нарушения требований качества при производстве, приобретении, хранении и продаже лекарственных средств, а также незаконной продажи рецептурных лекарств, содержащих сильнодействующие вещества.
Сообщается, что преступники распространяли эти лекарственные средства в городе Бухара, а также в районах Шофиркон, Пешку и Рамитан. В настоящее время продолжаются следственные действия по данному делу.