Samarqand shahrida jiddiy voqea yuz berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
16 yoshli qiz, chet eldan kelgan, burun operatsiyasidan so‘ng vafot etdi. Ushbu hodisa keng jamoatchilik e’tiborini qozondi va prokuratura voqeaning barcha shart-sharoitlarini o‘rganish uchun tergov ishlarini boshladi.
Mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, maktab o‘quvchisi doimiy yashash va ta’lim olish uchun chet elda bo‘lib, ta’tilni o‘tkazish maqsadida Samarqandga bobosining uyiga tashrif buyurgan. Qizda nafas olish bilan bog‘liq muammolar paydo bo‘lgan, bu esa jarrohlik amaliyotini o‘tkazishga sabab bo‘lgan.
1 iyul kuni qiz bobosi bilan birga viloyat shifoxonasining LOR bo‘limiga yotqizilgan va operatsiya qilingan. Jarrohlik amaliyotining boshlanishidan bir necha soat o‘tib bemorning holati keskin yomonlashgan va natijada u vafot etgan.
Vafot etgan qizning bobosi tibbiyot xodimlarining harakatlaridan xavotirda ekanligini bildirdi. U operatsiyaning borishi haqida uzoq vaqt axborot ololmaganini, unga qizi hali hushiga kelmaganligi aytilganini ta’kidladi.
Taxminan bir yarim soat kutgandan so‘ng, shifokorlar guruhi maxsus uskunalar bilan jarrohlik xonasiga kirib, so‘ngra qizni kislorod apparatiga ulanib, to‘rtaklarda olib chiqqan. Boboning fikricha, qiz o‘sha paytda allaqachon vafot etgan va uning o‘limi tibbiy xatolik tufayli yuzaga kelgan.
Qizning yaqinlari o‘lim sababini nafas yo‘llarida tampon qolib ketishi va asfiksiyaga olib kelishi bilan izohlamoqda. Shifoxona vakillari bemorning holatining operatsiyadan keyin yomonlashgani va uning vafot etgani haqidagi ma’lumotni tasdiqladi, biroq tafsilotlarga kirishmadi.
Voqea yuzasidan viloyat prokuraturasi o‘lim sababini aniqlash uchun sud-tibbiy ekspertiza tayinladi. Shu bilan birga, barcha holatlarni o‘rganish va tibbiyot xodimlarining harakatlarini baholash maqsadida dastlabki tergov va xizmat tekshiruvlari olib borilmoqda.

В Самарканде после операции на носу девушка скончалась
16-летняя девушка, приехавшая из-за границы, скончалась после операции на носу. Этот случай привлек широкое внимание общественности, и прокуратура начала расследование для изучения всех обстоятельств происшествия.
Согласно имеющимся данным, школьница, проживавшая и обучавшаяся за границей, посетила дом своего деда в Самарканде с целью провести отпуск. У девушки возникли проблемы с дыханием, что стало причиной проведения хирургической операции.
1 июля девушка была госпитализирована в ЛОР-отделение областной больницы вместе с дедом и была прооперирована. Через несколько часов после начала хирургической операции состояние пациентки резко ухудшилось, и в результате она скончалась.
Дедушка покойной девушки сообщил, что он обеспокоен действиями медицинских работников. Он отметил, что долго не мог получить информацию о ходе операции, ему сказали, что его внучка еще не пришла в сознание.
После примерно полутора часов ожидания группа врачей вошла в операционную с специальным оборудованием, а затем вывела девушку на носилках, подключив к аппарату искусственной вентиляции легких. По мнению деда, девушка уже в тот момент была мертва, и ее смерть произошла из-за медицинской ошибки.
Близкие девушки объясняют причину смерти тем, что в дыхательных путях остался тампон, что привело к асфиксии. Представители больницы подтвердили информацию о том, что состояние пациентки ухудшилось после операции и что она скончалась, однако не стали углубляться в детали.
По данному происшествию областная прокуратура назначила судебно-медицинскую экспертизу для установления причины смерти. В то же время проводятся предварительное расследование и служебные проверки с целью изучения всех обстоятельств и оценки действий медицинских работников.