Buxoroda firibgarlikda ayblanuvchi ushlangan
Buxoro viloyati ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, Buxoro shahrida firibgarlik jinoyatini amalga oshirgan shaxs qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari va Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Peshku tuman bo‘limi xodimlari hamkorligida maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida 1991 yilda tug‘ilgan Buxoro shahri aholisi 18 million so‘m pul olgan vaqtida ushlangan.
Ushbu pullar evaziga u boshqa fuqaroga haydovchilik guvohnomasini olishda yordam berishni va’da qilgan. Jumladan, u uch oylik haydovchilar tayyorlov kurslarini tamomlagani haqidagi hujjatlarni tayyorlash hamda "B" toifasidagi haydovchilik guvohnomasini olish uchun imtihondan o‘tishda ko‘maklashish vazifasini olgan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi, birinchi qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Firibgar uch yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin.
Ichki ishlar organlari fuqarolarga firibgarlik holatlaridan ehtiyot bo‘lishni va shubhali vaziyatlarda darhol tegishli organlarga murojaat qilishni tavsiya qiladi. Ushbu jinoyatga qarshi kurashish doimiy ravishda davom ettirilmoqda.

В Бухаре задержан подозреваемый в мошенничестве
По сообщению пресс-службы управления внутренних дел Бухарской области, в городе Бухара был задержан человек, совершивший преступление мошенничества. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками органов внутренних дел и сотрудников отдела департамента при Генеральной прокуратуре в Пешкунском районе была проведена специальная оперативная акция. В ходе мероприятия был задержан житель города Бухара, родившийся в 1991 году, когда он получил 18 миллионов сумов.
За эти деньги он пообещал помочь другому гражданину в получении водительского удостоверения. В частности, он взял на себя обязанность подготовить документы о том, что он закончил трехмесячные курсы подготовки водителей, а также помочь с прохождением экзамена для получения водительского удостоверения категории "B".
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, часть первая. Мошеннику может грозить лишение свободы на срок до трех лет.
Органы внутренних дел рекомендуют гражданам быть осторожными в случаях мошенничества и незамедлительно обращаться в соответствующие органы в подозрительных ситуациях. Борьба с этим преступлением продолжается на постоянной основе.