Ozarbayjonda o‘zbekistonlik sayyoh vafot etdi
Dushanba, 14 iyul kuni Ozarbayjondan O‘zbekiston Respublikasi fuqarosining halok bo‘lgani haqida xabarlar kelib tushdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Hodisa Naftalan shahridagi sog‘lomlashtirish muassasalaridan birida sodir bo‘lgan. Naftalan o‘zining noyob davolash kurortlari bilan keng tanilgan.
Ozarbayjon ommaviy axborot vositalari tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, sanatoriy xodimlari marhumni xonasida topgan. O‘tkazilgan tezkor tekshiruv natijasida halok bo‘lgan shaxs Z.
Kafarov ekanligi aniqlangan. U 1988 yilda tug‘ilgan bo‘lib, vafot etganida 37 yoshda edi.
Uning Ozarbayjonga safari faqatgina sayyohlik maqsadida bo‘lib, asosiy maqsadi dam olish va sog‘lomlashtirish muolajalaridan foydalanish edi. Hodisa joyiga tezkor tergov guruhi chaqirilgan.
Dastlabki tekshiruv natijalariga ko‘ra, o‘lim tabiiy sabablarga, ya’ni o‘tkir yurak yetishmovchiligiga bog‘liq deb taxmin qilinmoqda. Shunga qaramay, aniq sabablarni aniqlash va hodisaga aloqador barcha shart-sharoitlarni o‘rganish maqsadida mahalliy huquqni muhofaza qilish organlari to‘liq tergov ishlarini boshlagan.
Tergov doirasida sud-tibbiy ekspertiza tayinlangan. Diplomatik kanallar orqali marhumning yaqinlariga rasmiy xabar berish va jasadni vatanga qaytarish bilan bog‘liq barcha tartib-taomillarni tashkil etish rejalashtirilmoqda.
Naftalandan olinadigan neft, uning davolashda qo‘llanilishi dunyoda noyob hisoblanadi. Ushbu neftda naften uglevodorodlarining yuqori miqdori sababli u yonmaydi va yonilg‘i sifatida ishlatilmaydi.
Naftalan vannalarini qabul qilish vaqtida chekish qat’iyan taqiqlanadi, chunki bu xavfli bo‘lishi mumkin, garchi neft o‘zi oddiy yonilg‘i kabi yonmaydi.

В Азербайджане скончался турист из Узбекистана
В понедельник, 14 июля, поступили сообщения о гибели гражданина Республики Узбекистан в Азербайджане. Об этом сообщает Upl.uz.
Инцидент произошел в одном из оздоровительных учреждений города Нафталан. Нафталан широко известен своими уникальными лечебными курортами.
Согласно информации, распространенной азербайджанскими средствами массовой информации, сотрудники санатория нашли покойного в его комнате. В результате проведенной оперативной проверки было установлено, что погибший - З.
Кафаров. Он родился в 1988 году и на момент смерти ему было 37 лет.
Его поездка в Азербайджан была исключительно туристической, основной целью которой было отдых и использование оздоровительных процедур. На место происшествия была вызвана оперативная следственная группа.
По предварительным результатам проверки предполагается, что смерть связана с естественными причинами, а именно с острой сердечной недостаточностью. Тем не менее, местные правоохранительные органы начали полное расследование с целью выяснения точных причин и изучения всех обстоятельств происшествия.
В рамках расследования назначена судебно-медицинская экспертиза. Планируется организовать все процедуры, связанные с официальным уведомлением близких покойного через дипломатические каналы и возвращением тела на родину.
Нефть, добываемая в Нафталане, считается уникальной в своем применении для лечения. Из-за высокого содержания нафтеновых углеводородов эта нефть не горит и не используется в качестве топлива.
Курение во время приема нафталановых ванн строго запрещено, так как это может быть опасно, хотя сама нефть не горит, как обычное топливо.