Interpol qidiruvida bo‘lgan jinoyatchi O‘zbekistonga qaytarildi
Joriy yilning 13 iyul kuni Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportiga Interpol tomonidan qidiruvga berilgan O‘zbekiston fuqarosi olib kelingan. U O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 167-moddasi 3-qismi bo‘yicha, ya’ni talon-toroj qilish yoki rastrata yo‘li bilan o‘g‘irlik qilish jinoyati bo‘yicha ayblanmoqda.
Ushbu jinoyat uchun unga 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin. Interpol xodimlari olib borilgan tezkor qidiruv tadbirlari davomida ushbu shaxs Qo‘shma Shtatlar hududida yashirinib yurganligini aniqlashdi.
AQSh huquqni muhofaza qilish organlari hamda AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi bilan hamkorlikda amalga oshirilgan samarali harakatlar natijasida ushbu jinoyatchi O‘zbekistonga qaytarildi. Endilikda u sud tomonidan javobgarlikka tortiladi.

Интерполом разыскиваемый преступник был возвращен в Узбекистан
13 июля текущего года в международный аэропорт Ташкента имени Ислама Каримова был доставлен гражданин Узбекистана, находящийся в розыске по линии Интерпола. Он обвиняется по части 3 статьи 167 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, а именно в совершении кражи с применением насилия или путем растраты.
За это преступление ему может быть назначено наказание в виде лишения свободы на срок до 10 лет. Сотрудники Интерпола в ходе проведенных оперативных мероприятий установили, что данный человек скрывался на территории Соединенных Штатов.
В результате эффективных действий, осуществленных в сотрудничестве с правоохранительными органами США и посольством США в Узбекистане, этот преступник был возвращен в Узбекистан. Теперь он будет привлечен к ответственности судом.