Firibgarlikda ayblangan shaxs qo‘lga olindi
Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish boshqarmasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, firibgar qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Uchtepa tuman bo‘limi xodimlari va Milliy xavfsizlik xizmati hamkorligida tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida bir kishi 2000 AQSh dollari miqdorida pul olgan vaqtida ushlangan.
U ushbu pul evaziga boshqa bir fuqaroning Davlat xoreografiya akademiyasiga kirish uchun ijodiy imtihondan yuqori ball olishiga yordam berishga va’da bergan. Bu orqali davlat granti asosida o‘qishga qabul qilinishini ta’minlash niyatida bo‘lgan.
Rejani amalga oshirish uchun u yuqori lavozimli tanishlaridan foydalanmoqchi bo‘lgan. Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” va “Poraxo‘rlikka yordam berish” moddalari bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi.
Hozirda tergov harakatlari davom etmoqda. Ushbu holat qonun oldida javobgarlikning muhimligini yana bir bor ko‘rsatadi.
Ommaviy axborot vositalari va fuqarolarni bunday jinoyatlarga qarshi ehtiyotkor bo‘lishga chaqiramiz.

Лицо, обвиняемое в мошенничестве, было задержано
По сообщению пресс-службы Управления по борьбе с экономическими преступлениями, мошенник был задержан. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники Учетепинского районного отдела и Национальной службы безопасности провели оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был задержан человек, который получил 2000 долларов США.
Он пообещал помочь другому гражданину получить высокий балл на творческом экзамене для поступления в Государственную академию хореографии за эту сумму. Он намеревался обеспечить поступление на обучение на основе государственного гранта.
Для реализации плана он собирался воспользоваться связями высокопоставленных знакомых. По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям "Мошенничество" и "Содействие взяточничеству" Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В настоящее время продолжаются следственные действия. Этот случай еще раз подчеркивает важность ответственности перед законом.