Zomin tumanida aliment qarzi onasi tomonidan to‘landi
Jizzax viloyati Zomin tumanida alimentlar bo‘yicha katta qarzni undirishda sud amaliyotida kam uchraydigan usul qo‘llanildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Qarzdorning onasining aralashuvi natijasida davlat organlarining majburiy choralarini qo‘llashdan va qo‘shimcha sud jarayonlaridan qochish imkoni tug‘ildi. Mazkur holat sud qarori bo‘lishiga qaramay, o‘zining voyaga yetmagan farzandini moddiy ta’minlash uchun belgilangan alimentlarni uzoq vaqt to‘lamagan fuqaro bilan bog‘liq.
Uning majburiyatini bajarmasligi oqibatida qarz miqdori taxminan 20 million so‘mga yetdi. Shunga ko‘ra, tuman Bosh ijro byurosi xodimlari qonuniy tartibda qarzni undirish maqsadida ijro ishini boshladi.
Vaziyat kutilmagan burilish oldi, chunki qarzdorning onasi majburiy undiruv choralarini boshlash niyati haqida xabardor bo‘ldi. Keksa ayol o‘zining nafaqasidan jamg‘argan pulini olib, qarzdorlikni o‘z zimmasiga olishga qaror qildi.
U ixtiyoriy ravishda byuroning xodimlariga qarzning to‘liq summasini berdi. Byuro vakillari qarzning ixtiyoriy to‘langanligini qayd etdilar.
To‘langan summa tezda bolaga tegishli onaning plastik kartasiga o‘tkazildi. Ijro byurosi ma’lumotiga ko‘ra, pensionerka o‘z qarorini nabirasining farovonligini ta’minlash va oilaviy tinchlikni saqlab qolish maqsadida qabul qilgan.
Bu harakat qarzdorga nisbatan ijro ishining to‘xtatilishiga sabab bo‘ldi. O‘zbekiston Respublikasi Oila kodeksiga muvofiq, voyaga yetmagan farzandlar uchun alimentlarni ikki oydan ortiq muddat to‘lamaslik nafaqat ma’muriy, balki jinoiy javobgarlikka ham olib kelishi mumkin.

В районе Зомин алименты были оплачены матерью
В районе Зомин Джизакской области был применен редко встречающийся метод взыскания большой задолженности по алиментам в судебной практике. Об этом сообщает Upl.uz.
В результате вмешательства матери должника появилась возможность избежать применения принудительных мер со стороны государственных органов и дополнительных судебных разбирательств. Данный случай связан с гражданином, который долгое время не выплачивал алименты, установленные для материального обеспечения своего несовершеннолетнего ребенка, несмотря на наличие судебного решения.
Из-за невыполнения своих обязательств сумма долга достигла примерно 20 миллионов сумов. В связи с этим сотрудники районного управления принудительного исполнения начали исполнительное производство с целью взыскания долга в законном порядке.
Ситуация приняла неожиданный поворот, так как мать должника узнала о намерении начать принудительные меры взыскания. Пожилая женщина решила взять деньги, накопленные из своей пенсии, и взять на себя задолженность.
Она добровольно передала сотрудникам управления полную сумму долга. Представители управления отметили, что долг был погашен добровольно.
Уплаченная сумма была быстро переведена на пластиковую карту матери, имеющей отношение к ребенку. По данным управления, пенсионерка приняла свое решение с целью обеспечения благополучия своего внука и сохранения семейного спокойствия.
Это действие стало причиной приостановления исполнительного производства в отношении должника. Согласно Семейному кодексу Республики Узбекистан, неплатежи по алиментам на несовершеннолетних детей более двух месяцев могут привести не только к административной, но и к уголовной ответственности.