O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi “Ovoz” loyihasi tashkilotchisi MChJ “Talent Show” kompaniyasiga musiqiy asardan ruxsatsiz foydalanilgani sababli rasmiy ogohlantirish berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Masala xalq artisti Sherali Juraevga tegishli “Qora ko‘zli sanamjon” qo‘shig‘ining fonogrammasi “The Voice of Uzbekistan” nomli rasmiy YouTube-kanalida ommaga taqdim etilgani bilan bog‘liq bo‘ldi. Tekshiruv jarayonida mualliflik huquqi egasidan yoki uning vakillaridan bunday foydalanish uchun ruxsat olinmagani aniqlangan.
Shu bilan birga, “Talent Show” rahbariyati vazirlik tekshiruvini tugashidan oldin yuzaga kelgan qonunbuzarlikni bartaraf etdi. Bu holat yumshoqroq chorani – rasmiy ogohlantirish berishni ta’minladi, kompensatsiya undirish jarayoni boshlanmadi.
Vazirlik vakillari ommaviy axborot vositalari va kontent foydalanuvchilariga mualliflik huquqini buzishning jiddiy oqibatlari haqida eslatib o‘tmoqda. Amaldagi “Mualliflik huquqi va unga aloqador huquqlar to‘g‘risida”gi qonunga ko‘ra, bunday qonunbuzarliklar uchun 20 dan 1000 bazaviy hisoblash miqdorigacha kompensatsiya to‘lash ko‘zda tutilgan.
Bu choralar intellektual mulk huquqlarining qat’iy himoyasini ta’minlashga qaratilgan. Vazirlik televideniye va radiokanallar, shuningdek, boshqa kontent foydalanuvchilarini qonun talablariga qat’iy rioya qilishga chaqiradi.
Mualliflik huquqi buzilishi holatlari yuzaga kelganda, fuqarolar va tashkilotlar “1008” ishonch telefoni yoki info@adliya.uz elektron manzili orqali murojaat qilishlari mumkin. O‘zbekistonda mualliflik huquqi, mualliflik nomi va obro‘sini himoya qilish huquqi asar jamoat mulkiga o‘tgandan keyin ham doimiy saqlanib qoladi.

Обнаружено нарушение авторских прав шоу талантов
Министерство юстиции Республики Узбекистан сделало официальное предупреждение компании ООО «Talent Show», организатору проекта «Овоз», за несанкционированное использование музыкального произведения. Об этом сообщает Upl.uz.
Дело связано с фонограммой песни народного артиста Шерали Джураева «Qora ko‘zli sanamjon», которая была представлена широкой аудитории на официальном YouTube-канале «The Voice of Uzbekistan». В ходе проверки было установлено, что разрешение на такое использование не было получено от правообладателя или его представителей.
В то же время руководство «Talent Show» устранило нарушение, возникшее до завершения проверки министерства. Этот случай обеспечил более мягкую меру – официальное предупреждение, процесс взыскания компенсации не был начат.
Представители министерства напоминают средствам массовой информации и пользователям контента о серьезных последствиях нарушения авторских прав. Согласно действующему закону «Об авторском праве и смежных правах», за такие нарушения предусмотрена компенсация в размере от 20 до 1000 базовых расчетных величин.
Эти меры направлены на обеспечение строгой защиты прав интеллектуальной собственности. Министерство призывает телеканалы, радиостанции, а также других пользователей контента строго соблюдать требования закона.
В случае возникновения нарушений авторских прав граждане и организации могут обратиться по телефону доверия «1008» или по электронному адресу info@adliya.uz. В Узбекистане право на авторство, имя автора и репутацию сохраняется даже после передачи произведения в общественное достояние.