Buxoroda ilk biyennale san’at ko‘rgazmasi ochildi
Buxoro shahrida 5 sentyabrdan 20 noyabrgacha ilk Buxoro biyennalesi bo‘lib o‘tadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yirik tadbir boy tariximiz, milliy an’analarimiz va asrab-avaylab kelayotgan hunarmandchiligimizning noyob namoyishi hisoblanadi. Prezident administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva ta’kidlaganidek, biyennale milliy g‘ururimiz va davlatchiligimizning muhim tayanchi sifatida tashkil etilmoqda.
Buxoro biyennalesi zamonaviy va amaliy san’at ko‘rgazmasi bo‘lib, unda rassomlar, hunarmandlar, oshpazlar va shoirlar qadimiy merosimizni zamonaviy tasvir va ifodalar bilan boyitmoqda. Tadbir jahon hamjamiyatining katta e’tiborini qozonib, san’atga qiziqish uyg‘otmoqda hamda eng iste’dodli ijodkorlarni o‘ziga jalb qilmoqda.
Biyennale doirasida zamonaviy rassomlar bilan suhbatlar, musiqiy chiqishlar, bosh oshpazlar uchrashuvlari, hunarmandlar tomonidan mahorat darslari, san’at tarixi simpoziumi va she’riy dasturlar tashkil etiladi. Tadbirda Diana Kempbell, Laylo Gohar, Subodh Gupta, Karsten Hoyeller, Jeong Kvan, Yelena Reygadas va Tavares Strahan kabi xalqaro miqyosdagi san’atkorlar ishtirok etadi.
Bu kabi xalqaro ahamiyatga ega loyihalar orqali O‘zbekiston o‘zining noyob brendiga ega bo‘lib, ijod va ilhom maskaniga aylanmoqda. Buxoro biyennalesi mamlakatimizning madaniy merosini dunyo miqyosida yanada keng targ‘ib qilishga xizmat qiladi.

В Бухаре открылась первая биеннале художественной выставки
В городе Бухара с 5 сентября по 20 ноября пройдет первая Бухарская биеннале. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это крупное мероприятие является уникальной демонстрацией нашей богатой истории, национальных традиций и бережно сохраняемого ремесленного искусства. Как подчеркнула руководитель администрации президента Саида Мирзиёева, биеннале организуется как важная опора национальной гордости и государственности.
Бухарская биеннале — это выставка современного и прикладного искусства, на которой художники, ремесленники, повара и поэты обогащают наше древнее наследие современными образами и выражениями. Мероприятие привлекает большое внимание мирового сообщества, вызывает интерес к искусству и привлекает самых талантливых творцов.
В рамках биеннале будут организованы беседы с современными художниками, музыкальные выступления, встречи с шеф-поварами, мастер-классы ремесленников, симпозиум по истории искусства и поэтические программы. В мероприятии примут участие международные художники, такие как Диана Кемпбелл, Лайло Гохар, Субодх Гупта, Карстен Хойеллер, Чон Кван, Елена Рейгадас и Таварес Страхан.
Через такие проекты международного значения Узбекистан приобретает уникальный бренд и становится центром творчества и вдохновения. Бухарская биеннале способствует более широкому продвижению культурного наследия нашей страны на мировом уровне.