Muhriddin Xoliqov tavalludining 66 yilligi nishonlandi
5 sentyabr kuni o‘zbek estradasining sevimli xonandasi Muhriddin Xoliqovning tavalludining 66 yilligi nishonlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U «Qishloqdagi qiz», «Bu dunyo» va «Uzatamiz» kabi ko‘plab mashhur qo‘shiqlarning ijrochisi sifatida tanilgan. Shu munosabat bilan muxlislar uchun san’atkorning repertuari asosida qiziqarli test tayyorlandi.
Muhriddin Xoliqov 1959-yil 5 sentyabrda Namangan shahrida san’atkorlar oilasida tug‘ilgan. Bolaligidan musiqa va qo‘shiq kuylashga qiziqqan u, akkordeon va rubob asboblarida ham yaxshi ijro etgan.
Otasi unga san’at yo‘lida xizmat qilishni doimo eslatgan. Katta sahnaga u ilk bor «Parizod» qo‘shig‘i bilan chiqdi.
Har bir qo‘shig‘i o‘ziga xos va boshqacha bo‘lishiga katta e’tibor bergan. Kunining ko‘p vaqtini qo‘shiq yozishga sarflagan, bo‘sh vaqtlarida esa futbol bilan shug‘ullanib, charchoqni yenggan.
Muhriddin Xoliqov Sherali Jo‘rayevning shogirdi bo‘lib, Ozodbek Nazarbekov, Abdulla Qurbonov va Anvar Sanayev kabi san’atkorlarning ustozi ham hisoblanadi. U «Laylim», «Go‘zalim», «Besh kunlik dunyo», «Boqma», «Nozanin» va «Qizg‘aldog‘im» kabi ko‘plab mashhur qo‘shiqlarni kuylagan.
Faoliyati davomida yigirmaga yaqin konsert dasturlarini taqdim etgan, ularning eng oxirgisi 2000-yilda bo‘lib o‘tgan. Afsuski, Muhriddin Xoliqov 2001-yil 21 noyabrda hayotdan ko‘z yumgan.

Отмечена 66-я годовщина со дня рождения Мухриддина Холикова
5 сентября отметили 66-летие со дня рождения любимого певца узбекской эстрады Мухриддина Холикова. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он известен как исполнитель многих популярных песен, таких как «Девушка из села», «Этот мир» и «Передадим». В связи с этим для поклонников был подготовлен интересный тест на основе репертуара артиста.
Мухриддин Холиков родился 5 сентября 1959 года в городе Наманган в семье артистов. С детства он увлекался музыкой и пением, хорошо играл на аккордеоне и рубабе.
Отец всегда напоминал ему о служении искусству. На большую сцену он впервые вышел с песней «Паризод».
Он уделял большое внимание тому, чтобы каждая песня была уникальной и неповторимой. Большую часть своего времени он посвящал написанию песен, а в свободное время занимался футболом, чтобы снять усталость.
Мухриддин Холиков был учеником Шерали Джураева, а также наставником таких артистов, как Озодбек Назарбеков, Абдулла Курбанов и Анвар Санаев. Он исполнил множество популярных песен, таких как «Лайлим», «Моя красавица», «Пятидневный мир», «Не смотри», «Нозанин» и «Моя роза».
За время своей деятельности он представил около двадцати концертных программ, последняя из которых состоялась в 2000 году. К сожалению, Мухриддин Холиков скончался 21 ноября 2001 года.