O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning qizi Saida Mirziyoyeva ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida Samarqandda bo‘lib o‘tgan muhim madaniy tadbir haqida fikr bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U 1 sentyabr kuni Samarqandda taniqli italiyalik tenor Andrea Bocchellining katta konserti o‘tkazilganini ma’lum qildi va ushbu tadbirga o‘z farzandlari bilan tashrif buyurganini aytdi. Saida Mirziyoyeva Samarqandning xalqaro madaniy almashinuv markaziga aylanib borayotganini alohida ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, boy tarixiy merosga ega bo‘lgan qadimiy shahar bugun turli xalqlarning madaniyati va an’analarini birlashtirgan muhim maskan sifatida rivojlanmoqda. Bu esa nafaqat O‘zbekiston, balki butun mintaqaning kelajagi uchun yangi imkoniyatlar ochmoqda.
1 sentyabr kuni Registon maydonida o‘tgan Andrea Bocchelli konserti bunga yorqin misol bo‘ldi. Dunyoga mashhur san’atkorning betakror ovozi O‘zbekiston Milliy simfonik orkestri hamrohligida butun maydonni to‘ldirib, minglab tomoshabinlarga unutilmas taassurot bag‘ishladi.
Tadbir UNESCO shafeligida tashkil etilgani uning jahon madaniyatidagi ahamiyatini yanada oshirdi. Bu voqea nafaqat san’at ixlosmandlari, balki butun xalq uchun katta ahamiyatga ega bo‘ldi.
Saida Mirziyoyeva o‘z chiqishini shunday yakunladi: Samarqand kun sayin xalqaro madaniy almashinuv markaziga aylanmoqda. Uning obro‘si va nufuzi ortib, dunyo madaniyatiga munosib hissa qo‘shmoqda.

Саида Мирзиёева подчеркнула культурное развитие Самарканда
Дочь Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, Саида Мирзиёева, на своей странице в социальной сети выразила мнение о важном культурном мероприятии, прошедшем в Самарканде. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она сообщила, что 1 сентября в Самарканде состоялся большой концерт известного итальянского тенора Андреа Бочелли и отметила, что посетила это мероприятие вместе со своими детьми. Саида Мирзиёева особо подчеркнула, что Самарканд становится международным центром культурного обмена.
По её словам, древний город с богатым историческим наследием сегодня развивается как важное место, объединяющее культуры и традиции разных народов. Это открывает новые возможности не только для Узбекистана, но и для всего региона.
Концерт Андреа Бочелли, прошедший 1 сентября на площади Регистан, стал ярким примером этого. Неповторимый голос всемирно известного артиста, сопровождаемый Национальным симфоническим оркестром Узбекистана, наполнил всю площадь и подарил незабываемые впечатления тысячам зрителей.
Мероприятие, организованное под эгидой ЮНЕСКО, ещё больше подчеркнуло его значение в мировой культуре. Это событие имело большое значение не только для любителей искусства, но и для всего народа.
Саида Мирзиёева завершила своё выступление словами: Самарканд с каждым днём становится международным центром культурного обмена. Его престиж и авторитет растут, внося достойный вклад в мировую культуру.