O‘zbek san’atida ijodkor oilalar an’anasi davom etmoqda
O‘zbek madaniyati va san’atida ijodkor oilalar an’anasi uzoq yillardan beri davom etib kelmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu oilalar avloddan avlodga san’at sohasidagi o‘z o‘rnini mustahkamlab, sahna va ekranlarda faoliyat yuritmoqda. Masalan, Kaniza taxallusi bilan tanilgan Shahrizoda Ahmedova O‘zbekiston xalq artisti Murodjon Ahmedovning nabirasidir.
Murodjon Ahmedov “O‘tkan kunlar” filmidagi “O‘rtar” qo‘shig‘i va boshqa rollari bilan mashhur bo‘lgan. Kaniza esa 2008 yilda “Nihol” mukofotiga sazovor bo‘lib, ko‘plab hit qo‘shiqlari bilan keng omma orasida tanilgan.
Opera san’atining yorqin vakili, O‘zbekiston xalq artisti Jenisbek Piyazov jahon miqyosida yuqori baholangan. Uning ukasi Akilbek Piyazov esa Italiyadagi La Scala teatri sahnasida chiqish qilmoqda.
Shuningdek, aktrisa Saida Rametova o‘zbek kino sohasida muhim o‘rin egallaydi. Uning o‘g‘li Aziz Rametov ham kino va musiqa sohasida faoliyat yuritib, ko‘plab ishlarni amalga oshirmoqda.
Og‘abek Sobirov lazgi qo‘shiqlari bilan tanilgan bo‘lsa, uning ukasi Anvar Sobirov ham aktyor sifatida mashhurlikka erishgan. Pop estradada esa Munisa Rizayeva faoliyat olib borib, uning singlisi Karima Rizayeva media va blogerlik sohasida keng tanilgan.
Zulfiqor Musoqov esa milliy kinoning rivojlanishida katta hissa qo‘shgan san’atkorlardan biridir. Uning o‘g‘li Timur Musoqov ham rejissyor sifatida faoliyat yuritadi.
Otabek Muhammadzohid va Gulsanam Mamazoitova aka-singil san’at sohasida katta muvaffaqiyatlarga erishgan. Lutfulla Sa’dullayev va uning oilasi esa sahna va kinoda ko‘plab muhim obrazlarni yaratgan.
Aktyor Muhammad Uzoqovning o‘g‘li Alisher Uzoqov kino va rejissyorlikda faoliyatini davom ettirmoqda. Teatr va kino sohasida xizmat qilgan Rihsi Ibrohimova hamda singlisi Nasiba Ibrohimova san’at va jurnalistika sohalarida faoliyat yuritib, keng omma e’tiboriga loyiqdir.
Shu tariqa, o‘zbek san’ati avloddan avlodga uzluksiz ravishda rivojlanib, ko‘plab iqtidorli ijodkorlarni yetishtirib kelmoqda. Bu oilalar san’atimizning boy va rang-barangligini namoyish etadi hamda madaniyatimizni yanada boyitishda muhim rol o‘ynaydi.

В узбекском искусстве продолжается традиция творческих семей
Традиция творческих семей в узбекской культуре и искусстве продолжается уже много лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти семьи из поколения в поколение укрепляют свои позиции в сфере искусства, активно работая на сцене и экране. Например, Шахризода Ахмедова, известная под псевдонимом Каниза, является внучкой народного артиста Узбекистана Муроджона Ахмедова.
Муроджон Ахмедов прославился песней «Ортар» из фильма «Прошедшие дни» и другими ролями. Каниза же в 2008 году была удостоена премии «Нихол» и стала широко известна благодаря множеству хитов.
Яркий представитель оперного искусства, народный артист Узбекистана Женисбек Пиязов получил высокую оценку на мировом уровне. Его брат Акилбек Пиязов выступает на сцене театра Ла Скала в Италии.
Кроме того, актриса Саида Раметова занимает важное место в узбекском кинематографе. Её сын Азиз Раметов также работает в кино и музыке, реализуя множество проектов.
Если Огабек Собиров известен своими песнями в жанре лазги, то его брат Анвар Собиров стал популярным актёром. В поп-эстраде активна Муниса Ризаева, а её сестра Карима Ризаева широко известна в медиа и блогерстве.
Зульфикор Мусоков является одним из артистов, внёсших большой вклад в развитие национального кино. Его сын Тимур Мусоков также работает режиссёром.
Отабек Мухаммаджохид и Гульсанам Мамазоитова — брат и сестра, добившиеся больших успехов в сфере искусства. Лутфулла Са’дуллаев и его семья создали множество значимых образов на сцене и в кино.
Сын актёра Мухаммада Узокова, Алишер Узоков, продолжает деятельность в кино и режиссуре. Рихси Иброхимова, заслуженная в театре и кино, и её сестра Насиба Иброхимова работают в сферах искусства и журналистики, заслуживая широкое признание.
Таким образом, узбекское искусство непрерывно развивается из поколения в поколение, воспитывая множество талантливых творцов. Эти семьи демонстрируют богатство и разнообразие нашего искусства и играют важную роль в дальнейшем обогащении нашей культуры.